Doba čtení:1 m, 36 s
Dva uhelné bloky uhelné elektrárny West Burton provozuje společnost EDF. Foto: wikipedia.org

Provozovatel britské přenosové soustavy poprvé v historii aktivoval a připojil k síti dvě záložní uhelné elektrárny, a to z důvodu zajištění dostatečného výkonu pro pokrytí očekávané vyšší poptávky. Jednalo se o dva uhelné bloky uhelné elektrárny West Burton, které provozuje společnost EDF.

Díky zajištění dodatečného výkonu tak společnost National Grid mohla zrušit varovaní o možném nedostatku výkonu, které vydala v pondělí večer pro období mezi 16:30 a 20:30 následujícího dne. Po skončení tohoto období byly oba bloky následně opět odpojeny od soustavy. Podobně provozovatel soustavy nemusel využít mechanismus, kterým může snížit zatížení soustavy skrz dobrovolné omezení spotřeby elektřiny v domácnostech, zejména nevyužíváním energeticky náročných domácích spotřebičů během období očekávané odběrové špičky, za které jsou odběratelé finančně kompenzováni, napsal server oenergetice.cz.

EPH postaví v Británii elektrárnu a bateriové úložiště

Británie má v pohotovosti celkem pět uhelných elektráren. Elektrárny provozují kromě EDF také společnost Drax a Uniper.

Britksá vláda připravila už v loňském roce krizové plány pro případ výpadku elektřiny, který by mohl trvat až sedm dní, zjistil deník The Guardian. Tomu se podařilo získat dokumenty označené jako „citlivé“, které varují, že v případě nejhoršího možného scénáře by mohla být všechna odvětví včetně dopravy, zásobování potravinami a vodou, komunikací a energetiky vážně narušena až na týden. Dohoda mezi energetickým regulačním úřadem a distribuční společností National Grid stanoví, že po týdnu by mělo být obnoveno 100% poptávky po elektřině, a to i v případě nejhoršího scénáře.

BBC připravila scénáře, které by mohly být čteny ve vysílání, pokud by nedostatek energie způsobil výpadky proudu a dodávek plynu. V nejhorším případě by fungovala pouze analogová FM rádia a stanice BBC Radio 2 a 4. Na řadě venkovských návsí v Británii jsou již nyní instalovány generátory, aby mohly v případě výpadku proudu fungovat jako komunitní centra.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa