Odstavení stárnoucích britských jaderných elektráren bylo odloženo kvůli obavám, že labouristická snaha o uhlíkovou neutralitu může zvýšit riziko cenových šoků a nedostatku elektřiny. Čtyřem jaderným elektrárnám vlastněným francouzskou společností EDF bude prodloužena životnost až o dva roky.
Elektrárnám Heysham 1 v Lancashiru a Hartlepool v Teesside, které měly být uzavřeny v roce 2026, byl prodloužen provoz až do března 2027. Obě jsou v provozu od roku 1983. Elektrárny Heysham 2, rovněž v Lancashiru, a Torness ve Východním Lothianu měly být uzavřeny v roce 2028, ale budou v provozu až do roku 2030, uvedl deník Telegraph.
Společnost EDF signalizovala, že chce také udržet v provozu jadernou elektrárnu Sizewell B v Suffolku, a to ještě několik desetiletí po jejím plánovaném datu uzavření v roce 2035.
Čtyři jaderné elektrárny, které mají zůstat v provozu, byly navrženy v 60. letech 20. století a vyrábějí přibližně 15 % energie v zemi. Jejich plánované uzavření by bylo významnou překážkou pro labouristické plány na dekarbonizaci britské energetické soustavy do roku 2030. Předvolební slib snížit účty domácností za energii o 300 liber a zajistit, aby britská elektrická síť byla do roku 2030 uhlíkově neutrální, by byl mnohem obtížněji splnitelný, kdyby se jaderné elektrárny zavřely podle plánu a ministr energetiky uvítal plány na jejich zachování.
Čtyři reaktory, kterých se rozhodnutí týká, mají dohromady výrobní kapacitu téměř 5 GW a poskytují stabilní nízkouhlíkovou energii, která rovněž stabilizuje celou národní síť. Rozhodnutí EDF bude muset být ratifikováno Úřadem pro jaderný dozor (ONR), který bude muset schválit rozšíření jako bezpečné.
Nefoukalo, nebyla elektřina
Úterní slabý vítr znamenal, že Spojené království muselo dovážet až 14 % elektřiny z Evropy. Obavy z převisu poptávky nad nabídkou také přiměly společnost Neso, aby nakrátko aktivovala svůj plán proti výpadku a nařídila energetickým společnostem, aby v případě potřeby vzbudily plynové elektrárny ze zimního spánku. V důsledku poklesu výroby z větrných turbín byla již podruhé v této zimě vyhlášena „kapacitní pohotovost“, která však byla později odvolána.
Chris O’Shea, výkonný ředitel společnosti Centrica, vlastníka BritishGas, která má vedle EDF podíl i ve čtyřech jaderných elektrárnách, řekl: „V energetickém systému, který se stává stále více přerušovaným, je pro udržení světla nezbytná výroba energie v základním zatížení, která nezávisí na tom, zda svítí slunce nebo fouká vítr.“