Doba čtení:1 m, 6 s
Účty za energie pro typickou britskou domácnost vzrostou o dalších 20 procent. Foto: wikipedia.org

Britský energetický regulátor Ofgem od dubna sníží cenový strop k účtům za energie pro domácnosti. Oznámil to ve svém dnešním sdělení. Britským spotřebitelům opatření ale od vysokých cen příliš neuleví, účty za energie pro typickou domácnost v úhrnu totiž o 20 procent vzrostou, pokud nepřijdou další opatření, sdělil Ofgem.

Ofgem sníží cenový limit ze současné roční úrovně 4279 liber (zhruba 115 000 Kč) na úroveň 3280 liber (bezmála 88 000 Kč) pro typickou domácnost používající dva druhy paliv. Opatření má odrážet nedávný pokles velkoobchodních cen energií.

Částka 3280 liber ukazuje, kolik by spotřebitelé se základním tarifem svých dodavatelů energie zaplatili, kdyby nebyla zavedena vládní záruka ceny energie (EPG). Vládní EPG má ale u průměrné spotřeby na začátku dubna vzrůst na 3000 liber ze současných 2500 liber za rok. V dubnu také skončí další režim vládní podpory pro nejzranitelnější spotřebitele, uvedla agentura Reuters.

EPH postaví v Británii elektrárnu a bateriové úložiště

Ačkoli velkoobchodní ceny klesly, cenový strop se ještě nesnížil pod plánovanou úroveň garantované ceny za energie. To znamená, že podle současné politiky účty v dubnu opět porostou,“ řekl výkonný ředitel Ofgem Jonathan Brearley. „Vím, že pro mnoho domácností bude tato zpráva hluboce znepokojivá,“ dodal.