Drahá emisní povolenka a nastavení evropského energetického trhu tvrdě dopadají na teplárenství. Teplárna Kladno k tomu dodává teplo podle cen ze smlouvy uzavřené ještě v době před energetickou krizí. Dohromady to teplárně zhoršuje ekonomiku provozu natolik, že za stávajících podmínek je rozhodnuta ukončit výrobu tepla na jaře 2026.
Podle vyjádření teplárny patřící do energetické skupiny Sev.en Energy je výroba tepla pro Kladno za stávajících podmínek smlouvy uzavřené na deset let značně ztrátová a je nutné zdražit. S tím ovšem vedení kladenského magistrátu nesouhlasí a chce vybudovat vlastní zdroj tepla, napsal Kladenský deník.
„Dlouhodobá smlouva s městskou společností TEPO, s.r.o. je pro nás za stávajících podmínek neudržitelná. Přestože od uzavření kontraktu dramaticky vzrostla cena emisní povolenky, TEPO tento nárůst odmítá zohlednit v ceně odebíraného tepla. V důsledku se Teplárna Kladno v roční bilanci propadla do milionových ztrát, což je dlouhodobě v rozporu s péčí řádného hospodáře. Na tento fakt zástupce společnosti TEPO opakovaně upozorňujeme. Zároveň jsme přišli s návrhem řešení, které považujeme za oboustranně přijatelné,“ řekl generální ředitel Teplárny Kladno Michal Hons.
Variant je několik. Každá by ale znamenala zvýšení ceny tepla, a to zejména pro distributora. Spotřebitelů by se za určitých podmínek nijak dramaticky dotknout nemusela. Průměrná cena tepla v ČR je v současné době 1100 Kč/GJ. Odběratel v Kladně zaplatí 674 nebo 782 Kč/GJ. Teplárna však společnosti TEPO účtuje pouhých 387 Kč/GJ. Zatímco marže distributora je tedy téměř 100%, teplárně smluvní cena, stanovená ještě v době před začátkem energetické krize, ani zdaleka nepokryje současné vysoké náklady. Vedení teplárny se proto rozhodlo, že pokud se nepodaří upravit smluvní podmínky, bude nuceno ukončit výrobu tepla a teplé vody na jaře 2026 a s dostatečným předstihem toto rozhodnutí oznámila distributorovi i kladenské veřejnosti.
Smlouva byla uzavřena na deset let s platností do roku 2030 a podle ní je do konce roku 2025 možný meziroční růst cen pouze v jednotkách procent. „Teplárna ale chce navyšovat ceny výrazněji a smlouvu tak napadla u soudu. Nyní je věc v odvolacím řízení u Krajského soudu v Praze,” vysvětlil mluvčí kladenského magistrátu Vít Heral.
Provozovatel teplárny vysvětluje, že ztrátovou výrobu nelze držet. „Hledáme alternativní řešení pro centrální vytápění ve městě. Naši odborníci testují nová paliva a optimalizují provozní režim, nicméně žádnou z dosud zkoušených variant není možné realizovat za podmínek stávající smlouvy. I tento fakt jsme TEPO opakovaně vysvětlovali s tím, že pokud se podmínky smlouvy nezmění, je ukončení výroby tepla v Teplárně Kladno nevyhnutelné,“ doplnil Michal Hons.
Podle energetického experta Jana Vondráše z analytické společnosti Invicta Bohemica nemusí být situace Teplárny Kladno ojedinělá. „S drahými povolenkami si ani ostatní teplárny bez navýšení ceny za teplo do budoucna neporadí,“ řekl pro Deník.
Vedení města už podniklo kroky k možnosti vybudování vlastního nezávislého tepelného zdroje. „Rada města Kladna uložila městské společnosti TEPO, aby neprodleně zajistila vypracování studie všech možností vybudování vlastního nezávislého tepelného zdroje. Ten by mohl sloužit jako alternativa k produkci tepla,” uvedl mluvčí Heral.