Doba čtení:1 m, 33 s

Čtvrtý nejbohatší Čech Radovan Vítek čelí od minulého týdne spolu se svou matkou Miladou Malou žalobě, kterou na ně v New Yorku podal fond Kingstown a společnost Investhold. Tu ovládají Marek Čmejla a Jiří Diviš, známí z kauzy Mostecké uhelné společnosti. Po Vítkovi požadují skoro 70 miliard korun.

Vítek podle žaloby před pěti lety při ovládnutí společnosti Orco prostřednictvím J&T Banky připravil americký fond o peníze. Kingstown byl podle žaloby kolem roku 2013 jedním z největších akcionářů Orca – držel ve společnosti podíl přes dvanáct procent. Čmejlův a Divišův Investhold zase údajně roky financoval Vítkovo podnikání. Místo slíbené dělby zisků však údajně Vítek české byznysmeny o investované peníze připravil. Podstata podvodu podle žaloby spočívala ve dvou krocích. Nejprve Vítek – pomocí nastrčených firem a bílých koní – Orco ovládl a poté z něj vyvedl nejcennější majetek, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Koláčkovy duchovní cviky soudkyni nezaujaly
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Žalovanými jsou kromě zmíněné Vítkovy matky Milady Malé a miliardářovy realitní vlajkové lodi, společnosti CPI Property Group, rovněž J&T Banka, Poštová banka a pět dalších osob. Mezi nimi například Jean-Francois Ott, který měl spolu s Malou Vítkovi pomoci získat skrytě kontrolu nad Orcem.

„Vítek způsobil, že Orco prodalo svá nejcennější aktiva (především nemovitosti) jeho spolupracovníkům a komplicům za nižší než tržní ceny,“ stojí v žalobě. J&T Banka podle ní pomohla pro miliardáře vytvořit síť skořápkových firem, které měly sloužit k podvodům a v některých případech do nich coby manažery nebo akcionáře dosadila i své zaměstnance.

CPI nebyla zatím dle jejich vyjádření uvedená žaloba procesně doručena, společnost obvinění každopádně odmítá, navíc je toho názoru, že Spojené státy americké nemají pro takovou žalobu jurisdikci. J&T Banka pak uvedla, že si není vědoma jakéhokoliv pochybení.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo