Doba čtení:1 m, 35 s
Obchodní ředitelka pro emise společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná. Foto: Virtuse Energy

Cena emisních povolenek do konce letošního roku poroste. Aktuálně ji ovlivňují politická jednání, zejména termín spuštění Tržní stabilizační rezervy. Povolenky, kterých je v systému emisního obchodování nadbytek, by měly v budoucnu mířit právě do této rezervy. Na konferenci Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové to řekla Pavlína Novotná, obchodní ředitelka pro emise společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami.

„Následující měsíce bude skoro jistě doprovázet vysoká volatilita. Očekáváme, že trh nabídne přijatelné ceny jak pro deficitní podniky, které nakupují povolenky, tak i pro přebytkové, které povolenky prodávají. Současná cena je okolo sedmi euro. V našem průměrném scénáři však počítáme s tím, že ceny povolenek budou na konci roku atakovat hranici deset eur, jak jsme předpokládali již počátkem tohoto roku,“ dodala Novotná.

Evropská unie zavedla v roce 2005 systém obchodu s povolenkami, kdy se mezi členské státy rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Po jejich překročení se musí povolenky kupovat. Dražší cena povolenek zvyšuje cenu silové elektřiny. Nízká cena snižuje motivaci podniků využívat šetrné technologie. Například uhelné elektrárny mají díky levným povolenkám méně nákladný provoz. Rezerva má navázat na takzvaný backloading, který byl v Evropě spuštěn vloni právě kvůli přebytku povolenek a jejich klesajícím cenám. Během tří let mají být jeho prostřednictvím postupně staženy povolenky na 900 milionů tun emisí.

V březnu přijaly členské státy EU kompromis – spuštění Tržní stabilizační rezervy v roce 2021 a přesun backloadovaných povolenek do rezervy v roce 2018. Ohledně termínu vzniku rezervy mezi členskými zeměmi nepanovala shoda. Státy v čele s Německem a Velkou Británií měly zájem o vznik již od roku 2017. Naopak Rumunsko, Finsko nebo Polsko jsou proti a požadují vznik až od roku 2021. Ke změně ještě může dojít během dalších zasedání, která jsou plánována na duben a květen.

 

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa