Cena plynu na rok 2025 se již na českém trhu v druhé polovině května přehoupla přes hranici 40 EUR/MWh. K růstu cen, navzdory dobrému stavu zásobníků se zemním plynem, napomáhá soutěžení o dodávky LNG mezi Evropou a Asií a predikovaný růst ekonomické aktivity EU.
V soutěži o dodávky LNG zatím asijští kupci přeplácejí ty evropské. Tato situace by měla dle mínění analytiků vydržet přinejmenším do začátku zimní sezóny. Důvodem je také stav evropských zásobníků se zemním plynem, který je po uplynulé zimní sezóně na velmi dobré úrovni. Forwardové ceny plynu nicméně rostou s ohledem na predikce růstu ekonomické aktivity EU, napsal server oenergetice.cz.
Naplněnost evropských zásobníků se zemním plynem se již blíží k hranici 70 %, k 26. květnu činila 68,8 %. V tomto období byla výše naposledy v roce 2020, kdy úroveň naplněnosti dosáhla 71,7 %. Dobrého stavu naplněnosti zásobníků se zemním plynem se podařilo dosáhnout díky kombinaci nadprůměrně teplé zimní sezóny a snížení spotřeby. Snížení šlo ruku v ruce s omezením průmyslové aktivity. V ČR byla loni spotřeba plynu nejnižší od roku 1992. Proti průměrné spotřebě EU z let 2014-2021 poklesla spotřeba plynu v roce 2023 o téměř 18 %.
Opakovat se může situace z roku 2020, kdy budou velmi vysoké rozdíly spotových cen a krátkodobého forwardu. Zásobníky totiž mohou být před zimou zcela naplněny, nicméně zásobníky samy o sobě nedokáží pokrýt zimní spotřebu. Spotové ceny tak mohou být velmi nízké oproti ceně zimních měsíců. Teploty během zimní sezóny a oživování evropské ekonomiky tak budou opět hlavním determinantem vývoje cen.