Doba čtení:1 m, 8 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Cena evropského uhlí se poprvé propadla pod 50 dolarů (asi 1219 korun) za metrickou tunu. Důvodem je menší poptávka ze strany největšího spotřebitele, kterým je jako i u mnoha dalších komodit Čína, napsal server Patria.cz.

V Česku klesající ceny uhlí trápí firmu OKD, ohrožují budoucnost ztrátového Dolu Paskov. Právě na ceny uhlí je totiž navázána státní pomoc pro důl s 1800 zaměstnanci.

Čtěte také: Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR

Od ledna uhlí ztratilo zhruba čtvrtinu ceny. Za propadem stojí opět hlavně Čína společně s celkově spíše vlažnou globální poptávkou a skomírajícím potenciálem jejího růstu. Jen čínský dovoz uhlí od ledna do července roku klesl o velmi citelných 35 procent.

Od ledna uhlí ztratilo zhruba čtvrtinu ceny

Do současnosti byla z technického hlediska hlavní podporou pro ceny uhlí právě psychologická hranice 50 dolarů za metrickou tunu. Nyní je otázkou, jakým směrem se bude cena uhlí ubírat dál. Kontrakt pro rok 2016 se od počátku obchodování v říjnu 2012 propadl z 116,75 dolaru již o 57 procent.

Postupný cenový kolaps a celkový pokles v uhelném průmyslu, který je nejhorší za několik desetiletí, poškodil vývozce včetně těch amerických. Těžaře drtí zpomalení globální ekonomiky, vzrůstající konkurence levného přírodního plynu a regulatorní omezení.

Mohlo by vás zajímat:
Na záchranu Paskova je čas do konce roku