Ceny uhlí zatím neporostou

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ceny uhlí, které v roce 2014 výrazně klesly, zatím zřejmě neporostou. Podle společnosti Commerzbank lze v krátkém období jen obtížně najít důvody, proč by měly růst. V delším výhledu se dá čekat, že se mizerná ziskovost posledních let projeví v nižších těžebních kapacitách. Zároveň se dál bude zvyšovat poptávka, především díky rozvíjejícím se zemím. Uvedl to britský Telegraph.

Revoluce v těžbě břidlicového plynu ve Spojených státech vytvořila výrazný převis nabídky uhlí ze Západní Virginie. Navíc se to stalo v době, kdy poptávka z klíčových trhů Indie a Číny začala slábnout. „Po celá desetiletí znala poptávka z Číny jen jeden směr, a to vzhůru. Za posledních 30 let klesla jen dvakrát, naposledy v roce 1997. Nyní se čínská vláda snaží o posun směrem k jiným zdrojům energie a klade důraz na čistotu ovzduší. Je tak otázkou, zda výsledkem nebude dosažení vrcholu spotřeby uhlí,“ uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Zároveň je ale pravděpodobné, že Čína bude kvůli pokračujícímu silnému růstu ekonomiky a poptávce elektráren jen obtížně hledat cestu, jak snížit spotřebu uhlí i jeho podíl na celkové spotřebě energie. Z odhadů IEA vyplývá, že pokud bude ekonomika Říše středu do roku 2019 růst o sedm procent ročně, pak bude uhlí dál její pevnou součástí.

Ceny australského uhlí se v roce 2014 snížily o čtvrtinu a dostaly se tak na pětiletá minima. Firma Glencore odhaduje, že čtvrtina australských dolů je v současné době nezisková. Obchodníci s uhlím ale upozorňují na fakt, že se jako obvykle nenavyšují zásoby v Číně, Japonsku, Indii, Koreji a Evropské unii.

Největší světoví těžaři i přes očekávaný vývoj v Číně agresivně omezují vlastní kapacity. Například společnost Anglo American nedávno uvedla, že hledá kupce pro některé své doly v Austrálii a Jižní Africe. Podobně reaguje také firma Glencore a doly uzavírají i čínské nízkonákladové firmy.