V Dukovanech a v Temelíně budou mezinárodní experti posuzovat odolnost jaderných elektráren proti záměrnému útoku, včetně ochrany jejich digitálních systémů. Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) s tímto zaměřením se uskuteční v listopadu, přibližně po dvou desetiletích, sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
O prověrku podle Bezděka požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Příprava začala tento týden v Praze. Do Jaderné elektrárny Dukovany kvůli tomu přijeli experti ve čtvrtek. Samotná mise podle mluvčího potrvá dva týdny a zúčastní se jí desetičlenný tým odborníků. Přímo v elektrárnách budou čtyři dny. Zaměří se na odhalení potenciálních problémů, ale i na „dobré praxe“, které by bylo možné doporučit jiným provozovatelům jaderných zařízení.
Čtěte také:
Tendr na Dukovany možná už v listopadu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
„Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost,“ uvedl ředitel útvaru Ochrana skupiny ČEZ Daniel Rous. Náročné podle něj bylo splnění podmínek z nového atomového zákona, například technické zabezpečení životně důležitých prostor, jako jsou bloková dozorna nebo reaktorový sál a zavedení bezpečnostních prověrek pro víc než 2000 zaměstnanců a dodavatelů obou elektráren.
Mezinárodní experti v českých jaderných elektrárnách pravidelně sledují bezpečnost provozu těchto zařízení. Například v dukovanské elektrárně byli letos na jaře zástupci světové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO. Tato mise se v Dukovanech i Temelíně opakuje po čtyřech letech.
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany pokrývají v součtu dvě pětiny spotřeby elektřiny v Česku. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh) elektrické energie, Dukovany dodaly 14,3 TWh. V Dukovanech je od úterý mimořádně odstavený třetí výrobní blok kvůli opravě jednoho z bezpečnostních čerpadel. Podle předpokladu energetiků začne tento blok znovu vyrábět elektřinu příští týden.