Česko není energeticky bezpečné. Co s tím?

Podle předsedy Sekce hospodářské politiky HK ČR Filipa Dvořáka jsou dopady zdražení energií na podnikatele už dnes brutální. Foto: iUHLI

Bez pomoci sousedů a dalších evropských zemí a posílení infrastruktury se Česká republika podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely od závislosti na plynu a ropě z Ruska dokáže odpoutat jen těžko. Proč jsme se dostali do této situace a co to znamená?

V první řadě je nutné upřímně a bez obalu konstatovat, že Česko není energeticky bezpečné. Současně je nezbytné přiznat si, že byť jsou vnější vlivy v čele s válkou mimořádné, můžeme si za ohrožení vlastní energetické bezpečnosti především sami.

„Rusko zahájilo agresi na Ukrajině v únoru letošního roku. Byl to ale už únor 2014, kdy měli odpovědní začít bezodkladně s přípravou krizových scénářů. Tehdy totiž došlo k anexi Krymu a vytvoření loutkových pseudorepublik na Donbase. Už tehdy jsme byli téměř závislí na ruském plynu. Stalo se něco? Zabýval se někdo energetickou bezpečností, diverzifikací dodávek? Vytvářely se krizové plány, řešily se alternativní zdroje? Nestalo se nic. Tedy vlastně stalo. Předchozí vlády chtěly závislost na ruském plynu dokonce ještě výrazně zvyšovat a navíc i dotovat. Ve světle dnešní situace je to až neuvěřitelná míra šlendriánu a diletantství,“ říká předseda Sekce hospodářské politiky Hospodářské komory ČR Filip Dvořák, podle nějž stát nemůže mít čisté svědomí a musí ze současné krize vyvodit jasné důsledky.

Politici se hádali o pomoc s drahými energiemi

Dvořák varuje, že místo aby někdo nesl za současnou krizi zodpovědnost, rozhodují o české energetice stále stejní lidé. Zároveň upozorňuje na bohorovnost, které absolutně nekoresponduje s dopady krize a hrozícími riziky.

„Na podnikatele, které zastupuji, dopadá už dnes zdražení energií brutálně. A bude nejspíš ještě mnohem hůř. Navíc hrozí, že dojde k odpojení plynu, možná bude i nedostatek elektřiny. Ale všichni jsou v klidu, to je neuvěřitelné,“ vysvětlil své obavy Dvořák, kterému vadí, že stát nenaslouchá odborníkům.

„Ministr Síkela mluví o tom, že naší největší zbraní jsou energetické úspory. Provozovatel energetické soustavy ČEPS ale současně predikuje, že v budoucnu výrazně stoupne česká spotřeba elektřiny. Obdobnou prognózu mají i v Německu. Řeší někdo, z čeho se bude vyrábět? Mluví se o výrazném nárůstu fotovoltaiky, ale řeší někdo, zda a kdy budou panely, zda a kdy někdo zvládne ty tisíce střech osázet, že jsou panely i všechno ostatní z Číny, nebo, co to udělá s naší sítí, když v létě fotovoltaika vyrábí výrazně víc než v zimě? Velmi se obávám, že neřeší,“ říká Dvořák a upozorňuje, že spoléhat se na solidaritu jiných zemí je velmi rizikové.

Úsporný tarif vláda připraví do několika týdnů

Pokud sami nebudou mít dostatek zdrojů, tak nelze očekávat, že je budou posílat nám. Věřme, že plyn a ropu se podaří vyřešit, ale bude to trvat. Elektřiny ale může být nedostatek po celé Evropě, takže na dovoz spoléhat opravdu nemůžeme,“ zdůraznil Dvořák, podle nějž je nutné, aby si vláda nechala od odborníků vypracovat podrobné analýzy, které budou zohledňovat energetické, bezpečnostní, ekonomické i environmentální aspekty. Na jejich základě by potom měl vzniknout plán pro budoucnost české energetiky.