Doba čtení:3 m, 21 s
Český premiér Andrej Babiš potvrdil, že Polsko poprvé uznalo námitky Prahy a chce dohodu. Foto: youtube.com Úřad vlády

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nestáhne žalobu na Polsko, kterou podalo k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów v polském příhraničí nedaleko Hrádku nad Nisou. Na tahu je nyní polská strana, aby navrhla možné řešení, řekl Babiš novinářům v Bruselu. Polský premiér Mateusz Morawiecki přitom po pondělním jednáním s Babišem prohlásil, že Česko žalobu stáhne.

Český premiér to odmítl, potvrdil ale, že Polsko poprvé uznalo námitky Prahy a chce dohodu. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ale nestačí jen finanční kompenzace, dalším zásadním požadavkem je, že se znovu musí uskutečnit proces povolování těžby.

Čtěte také:
Zastánci těžby v Turowě zablokovali dopravu
Ruské jádro je nebezpečné, ruský plyn nevadí?

Unijní soud minulý týden v pátek nařídil, aby Polsko těžbu v dole Turów okamžitě zastavilo, a to až do doby, než se o sporu rozhodne. Důl Polsko uzavřít nechce. Morawiecki uvedl, že uzavření dolu a elektrárny by ohrozilo energetickou bezpečnost Polska a připravilo o práci 5000 lidí. České úřady se na unijní soud obrátily v únoru, podle nich rozšiřování dolu mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu až do roku 2044.

Poláci včera na protest proti rozhodnutí soudu uspořádali blokádu silnice na česko-polském hraničním přechodu Hrádek nad Nisou – Kopačov. Půta se s demonstranty setkal. ČTK řekl, že tomu, že se horníci a hornické odbory rozhodli tímto způsobem vyjádřit, že zůstali sami v tom problému, rozumí. „Přestože jim rozumím, tak česká strana není ta, která je za současnou situaci zodpovědná. Kdyby se jednalo o český důl a polskou vodu, tak pevně věřím, že mí kolegové na druhé straně hranice by dělali úplně to stejné, co dělám já, tedy hájili zájmy svých občanů,“ uvedl k blokádě. Policie kvůli protestu přechod u Hrádku nad Nisou odpoledne uzavřela.

Mluvčí polské vlády na twitteru uvedl, že žaloba bude stažena po podpisu dohody. „Ve výsledku této dohody ČR souhlasila, že stáhne žalobu podanou k Soudnímu dvoru EU. Tato dohoda počítá především s dlouhodobými projekty s účastí polské strany ve výši do 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy Kč), se spolufinancováním těchto projektů polskou stranou,“ řekl polský premiér podle agentury PAP. Babiš ale prohlásil, že Česko neplánuje žalobu stahovat vůbec. Český premiér uvedl, že nic ohledně dohody polskému kolegovi v Bruselu nesliboval, pouze vyslechl jeho argumenty a dál se s ním o tématu nechtěl bavit.

Podle šéfa české vlády je pozitivní, že Varšava poprvé od roku 2016, kdy Česko vzneslo námitky proti vlivu hnědouhelného dolu Turów na životní prostředí, vůbec souhlasila s převzetím části nákladů. „Je to o vodě pro naše občany, kdy my musíme investovat velké částky, aby byla pro naše lidi dostupná. Konečně to polská strana akceptuje,“ řekl Babiš. Návrh k jednání expertů podle něj obsahuje i konkrétní datum, kdy by mohl důl ukončit činnost. Člen polské vlády Artur Soboń, který se jednání zúčastnil, v polském rozhlase upozornil na to, že až po podpisu smlouvy bude možné hovořit o tom, že se obě strany dohodly.

Podle Půty se základní rámec vzájemné dohody, kdy by Česko mohlo stáhnout žalobu, projednával i na pondělním jednání s polským maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylskym. „Obě strany se včera (v pondělí) jasně dohodly na tom, že bude uzavřena platná mezinárodní bilaterální smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou, která bude obsahovat všechny zásadní požadavky, které navrhl Liberecký kraj již letos v únoru. Požadavek na finanční kompenzace je jenom jedním z požadavků. Dalším zásadním požadavkem je, že se znovu musí uskutečnit proces povolování těžby jako takové dle platné evropské legislativy,“ uvedl Půta v prohlášení zaslaném ČTK. „I přes rozdílná vyjádření premiérů obou zemí pevně věřím, že obě strany budou mít dostatek vůle k dohodě, protože ji potřebuje celý region na české i polské straně.“ dodal.