Doba čtení:1 m, 40 s
Vláda letos v lednu vyzvala společnosti EDF a KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Foto: ČEZ

Česká republika se přidá k nové jaderné deklaraci. Její podpis bude součástí summitu pro jadernou energetiku, který se ve čtvrtek uskuteční v Bruselu. Deklarace shrnuje význam jaderné energetiky při plnění klimatických cílů v Evropě a vyzývá k vytvoření otevřeného podmínek na trhu pro budování nových jaderných zdrojů.

Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová. Dnes připojení k deklaraci projedná vláda.

Summit uspořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii, zúčastnit by se ho měli premiéři a ministři evropských zemí i některých dalších států. Česko by měli zastupovat premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Síkela: Naše vláda zasmluvní minimálně dva reaktory

Součástí bude právě i deklarace, k níž se přidá i Česko. „Deklarace konstatuje význam příspěvku jaderné energie k plnění klimatických cílů, zejména dosažení uhlíkové neutrality, a související zásadní roli Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Signatáři potvrzují svůj závazek využít jadernou energetiku pro snížení emisí skleníkových plynů z energetických i průmyslových odvětví, zajištění energetické bezpečnosti, zvýšení energetické odolnosti a dlouhodobého udržitelného rozvoje a přechodu na čistou energii,“ uvedla Trefancová.

Součástí deklarace bude i rovněž výzva k vytvoření otevřeného globálního trhu pro budování a využívání jaderných zdrojů, včetně středních a malých modulárních reaktorů.

Česko v současné době stavbu jaderných reaktorů připravuje. Původně byl vypsán tendr na stavbu jednoho bloku v Dukovanech, k čemuž předložily nabídky společnosti EDF, KHNP a Westinghouse. Součástí nabídek byly i nezávazné opce na další reaktory. Po analýze nabídek vláda letos v lednu vyzvala společnosti EDF a KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Čas mají firmy do poloviny dubna. Westinghouse v soutěži nepokračuje. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsána na přelomu let 2024 a 2025 a první reaktor by měl být spuštěn v roce 2036.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa