Doba čtení:2 m, 29 s
Minimálně ve střednědobém horizontu zůstane Evropa závislá na dodávkách ruského plynu. Foto: wikipedia.org

Češi za rok 2019 spálili 8,56 miliardy kubických metrů zemního plynu. Téměř všechen plyn dovezlo Česko z Ruska. Závislost Evropy na ruském plynu postupně klesá, ale i tak činí více než 60 procent.

Plynová krize v zimě roku 2009, kdy ruský plynárenský gigant Gazprom zastavil dodávky suroviny na Ukrajinu a prakticky celá Evropa se ocitla bez dodávek plynu, připomněla státům Evropské unie, jak nebezpečná je závislost na Rusku. EU začala řešit, jak evropskou plynárenskou infrastrukturu lépe propojit, umožnit tok suroviny oběma směry a najít nové dodavatele. To se v zásadě povedlo, závislost na ruském plynu v celoevropském měřítku postupně klesá. Zatímco v roce 2000 pocházelo z Ruska 74 procent veškerého plynu, v roce 2018 tento podíl klesl zhruba na 60 procent. Gazprom po celou dobu pumpoval do Evropy prakticky stejné množství suroviny, jeho klesající podíl mají na svědomí dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) na terminálech, které vznikly právě jako odpověď na plynovou krizi v roce 2009, uvedl server SeznamZprávy.cz.

Čtěte také:
USA podpoří evropskou nezávislost na ruském plynu
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Ale Gazprom kvůli tomu, že přichází o tržní podíl, zase tak truchlit nemusí – minimálně ve střednědobém horizontu se totiž Evropa bez jeho dodávek neobejde. Němci chtějí plyn použít jako most mezi dobou uhelnou a dobou obnovitelnou, což se bez miliard kubíků ruských uhlovodíků neobejde. Proto se ostatně také po dně Baltského moře vinou tisíce kilometrů trubek a další tisíce čekají na dokončení. Obě větve Nord Streamu by měly přímo na německé území dopravit ročně více než 100 miliard kubíků ruského plynu, aniž by museli Gazprom a jeho němečtí partneři řešit Ukrajinu, Bělorusko nebo Polsko. Ruský plyn se do Evropy navíc může dostat i jižní cestou, prostřednictvím plynovodu South Stream, na kterém se Rusové dohodli s Tureckem.

Ostatně na datech z Česka je zjevné, že navzdory proklamacím o diverzifikaci dodávek se Gazprom může klidně usmívat. Spotřeba plynu totiž prakticky nekolísá a lze předpokládat, že s rostoucí cenou elektřiny se vyplatí provozovat i paroplynové elektrárny – a tím stoupne i poptávka po plynu. V minulém roce Češi spotřebovali 8,56 miliardy kubických metrů plynu, což představuje dlouhodobý český průměr. A když se podíváme na data statistiků, odkud dovážený plyn pochází? Ruská dominance vypadá neotřesitelně už na první pohled. Druhý pohled pak ruskou pozici už jen dvakrát podtrhne, protože plyn dovezený „papírově“ z Německa pochází s nejvyšší pravděpodobností také z Ruska.

Rusko disponuje téměř pětinou potvrzených světových zásob plynu. Druhý se umístil Írán s 16 procenty a bronz míří do Kataru s 12 procenty. USA se staly plynárenskou velmocí ruku v ruce s tím, jak se jim podařilo těžit ropu z břidličných vrstev. Jejich potvrzené zásoby činí podle zprávy petrolejářské společnosti BP šest procent, tedy 11,9 bilionu metrů krychlových.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa