Doba čtení:1 m, 30 s
Aktivisté zničili trávník před historickou budovou vysoké školy. Foto: pixabay.com

Tři lidi obvinila britská policie v souvislosti s pondělním protestem, na kterém klimatičtí aktivisté kritizovali univerzitu v Cambridge za vazby na těžební společnosti. Členové hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) při akci zničili trávník před historickou budovou vysoké školy.

Policisté obvinili z poškození cizího majetku tři lidí ve věku 19, 26 a 62 let, kteří se v pondělí zúčastnili protestu před historickou budovou Trinity College, největší kolejí univerzity v Cambridge. Klimatickým aktivistům se nelíbí vazby vysoké školy na společnosti spojené s těžbou fosilních paliv. V rámci protestu vykopali pomocí rýčů a vidlí do trávníku díry a příkopy.

Čtěte také:
Kolik z republiky nám zaberou obnovitelné zdroje?
Energetická soběstačnost je český trumf

Trinity College musí zpřetrhat své vazby na společnosti spojené s těžbou fosilních paliv,“ vyzvala na facebooku skupina Extinction Rebellion. „Jo, a měla by využít této příležitosti a nahradit trávník květinami. Jaro je koneckonců za rohem,“ dodali aktivisté.

Jedna z žen obviněných v souvislosti s pondělním protestem čelí spolu s dalšími třemi osobami obvinění z poškození cizího majetku také kvůli úternímu protestu před cambridgeským sídlem firmy Schlumberger. Ta poskytuje služby těžařům ropy. Protestující budovu posprejovali a později se přilepili k policejním autům.

Obě akce byly součástí protestního týdne, který vyhlásilo ekologické hnutí Extinction Rebellion. To vzniklo v roce 2018 právě v Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se následně rozšířily do celého světa včetně Česka.

Nedávný průzkum však ukázal, že se tomuto hnutí v České republice příliš nedaří. Navzdory velké mediální pozornosti, kterou vyvolávají jejich akce, je zná pouze 10 procent Čechu. Polovině z nich je navíc hnutí nesympatické.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo