Doba čtení:1 m, 46 s
„Jsou v ohrožení, protože sankce jsou vždy možné,“ vzkázal velvyslanec Richard Grenell energetickým firmám. Foto: wikipedia.org US Consulate Munich

Spojené státy americkétlačí na Německo a firmy zapojené do projektu NordStream 2. Americký velvyslanec v Německu hovoří o možných sankcích. Stejnou taktiku USA dříve uplatnily i v Íránu.

Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell varoval západní firmy, které se projektu společně s ruskou společností Gazprom na výstavbě NordStream 2 podílejí, že se vystavují roziku sankcí. „Jsou v ohrožení, protože sankce jsou vždy možné,“ vzkázal Grenell přes deník Handelsblatt energetickým firmám. Konkrétně jde o německé firmy Uniper a Wintershall, rakouskou OMV, britsko-nizozemskou Shell a francouzskou Engie. Do projektu daly 4 miliardy eur (102 miliard korun), uvedlo Euro.cz.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
RWE bude chtít náhrady, pokud se odstaví uhelky

Německý deník upozornil, že Spojené státy by mohly použít stejnou taktiku jako v sankčním režimu vůči Íránu, kdy uvalí „sekundární“ sankce na firmy, které spolupracují s neoblíbeným režimem Bílého domu. V případě projektu NordStream 2 by se to týkalo zejména německého průmyslu. Grenell nicméně dodal, že si je jist, že se ohrožené firmy z projektu samy stáhnou, pokud bude hrozit riziko sankcí.

Američané argumentují tím, že v případě zdvojnásobení kapacity plynovodu budou evropští spojenci příliš závislí na dodávkách ruského plynu. Kritici amerického postoje naopak upozorňují na snahu donutit Evropany kupovat zkapalněný zemní plyn ze Spojených států, který je dražší než ruské dodávky.

Největším kritikem projektu z členských zemí EU je Polsko. Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz tvrdí, že rozšíření plynovodu by „zabilo“ Ukrajinu, která si účtuje tranzitní poplatky za dodávky plynu. „Pokud skončí tranzit plynu přes Ukrajinu, země neztratí jen značné příjmy, ale také záruku ochrany před další ruskou agresí,“ varoval Czaputowicz.

Německé ministerstvo zahraničí naopak tvrdí, že rozšíření plynovodu znamená výlučně ekonomický projekt, který má zlepšit evropskou energetickou bezpečnost.

Plynovod má délku 1220 kilometrů a má dvě trasy. Celkem se má položit 2440 kilometrů potrubí. Zatím je hotovo 400 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa