Doba čtení:1 m, 43 s
Akcie RWE, největšího německého výrobce elektřiny, tento měsíc prudce poklesly, když soud rozhodl, že společnost musí pozastavit kácení malé části Hambašského lesa, kvůli rozšíření těžby lignitu. Ilustrační foto: wikipedia.org

Energetická firma RWE vyčíslí vzniklé škody, pokud se Německo rozhodne okamžitě vypnout uhelné elektrárny, uvedl generální ředitel RWE pro týdeník Die Zeit.

Německo pověřilo komisi vypracováním plánu postupného vyřazování uhlí ze svého energetického mixu, podobně jako v minulosti učinilo rozhodnutí o ukončení jaderné energie v důsledku katastrofy ve Fukushimě v Japonsku.

Čtěte také:
U lesa demonstrovaly tisíce aktivistů
Němcům začala vadit drahá zelená elektřina

Výsledky komise se očekávají do konce tohoto roku. Předběžný návrh, který Reuters zveřejnil minulý týden, obsahuje ustanovení o federálních fondech ve výši 1,5 miliardy eur, které přinesou nová průmyslová odvětví do regionů produkujících uhlí.

Pokud by vláda rozhodla o náhlém odchodu, vyčíslili bychom škody,“ řekl Rolf Martin Schmitz, generální ředitel RWE.

Společnosti by byly vyvlastněny – jak tomu bylo v případě jaderné energie – a musely by být za to kompenzovány,“ řekl Schmitz a dodal, že věří, že existují jiné způsoby, jak tento konflikt vyřešit.

Akcie RWE, největšího německého výrobce elektřiny, tento měsíc prudce poklesly, když soud rozhodl, že společnost musí pozastavit kácení malé části Hambašského lesa, kvůli rozšíření těžby lignitu. Toto rozhodnutí by mohlo oddálit potenciální zahájení těžby v této oblasti až do roku 2020.

Rozhodnutí soudu sníží od roku 2019 ročně zisk před rozdělením (EBITDA) o 100 milionů eur. Schmitz dále uvedl, že by současně mohlo dojít ke ztrátě 4600 pracovních míst, pokud nebude možné pokračovat v těžbě v lokalitě Hambašského lesa.

Komise, která zahrnuje akademiky, politiky, environmentalisty a zástupce odborových organizací, navštíví uhelné lokality v Porýní 24 října a poté se následující den sejde.

V letošním roce obdrželi společnosti patřící pod RWE téměř 1 miliardu eur poté, co v roce 2011 zažalovali německou vládu kvůli vyřazení jaderných elektráren, které tehdy podle nich vláda odstavila bez odpovídající náhrady.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu