Sokolovská uhelná investuje do mýdla

Nová továrna na mýdlo v Citicích. Foto: SUAS

V Citicích na Sokolovsku zahájí zkušební provoz jediná továrna na průmyslovou výrobu toaletního mýdla v České republice. Jejím spoluvlastníkem je Sokolovská uhelná.

Počítáme s výrobní kapacitou až dvacet tisíc stogramových mýdel za hodinu,” řekl Tomáš Lorenc, jednatel společnosti SOAP Sokolov, která továrnu buduje. „Vyráběný sortiment by pak měl zahrnovat téměř vše, co se v daném oboru dá produkovat, od běžně používaných toaletních mýdel až po špičkové luxusní výrobky, včetně průsvitných mýdel, nebo mýdel speciálně tvarovaných.”

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Sokolovská uhelná vyrobí elektřinu z dehtových kalů

Firmě to umožní instalace dvou nejmodernějších výrobních linek od italské firmy Mazzoni. Ty budou v Citicích zpracovávat mýdlové nudle, které smíchají s barvivy, parfémy a dalšími přísadami, ze kterých vznikne následně nekonečný pás mýdlové hmoty, který se bude sekat a lisovat do požadovaných tvarů, následně balit a pomocí robotů vkládat do kartonů a na palety.

Výroba v Citicích navazuje na původní projekt sokolovského podnikatele Julia Krupy, který v Sokolově vlastní velkoobchod drogerie, vyrábí mycí a úklidové prostředky, svou produkci později rozšířil také o výrobu tuhého mýdlo. Jeho firma KRUFIN vznikla v roce 2003 a od počátku zaměstnávala především osoby se zdravotním postižením. V roce 2009 se díky tomu KRUFIN  stal nositelem ceny Firma Karlovarského kraje. Dnes má společnost kolem stovky zaměstnanců, více než 60% zaměstnanců jsou osoby se zdravotním postižením.

Společnost SOAP Sokolov vznikla v roce 2017 jako společný podnik firmy Krufin a Sokolovské uhelné. Celkové náklady na výstavbu nové výroby v Citicích přesáhnou sto milionů korun a při startu výroby zde vzniknou dvě desítky nových pracovních míst. S růstem výroby by se pak měl jejich počet postupně navyšovat. Cílovými trhy pro zdejší mýdlo pak bude Česká republika i země Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj