Doba čtení:1 m, 27 s

Rýpadlo-K100_Foto_NOEN_compressed

 

Do severoněmeckého křídového lomu VKD zamířilo už druhé české kolesové rýpadlo K100. Navrhla a vyprojektovala jej společnost NOEN. Rýpadlo je unikátní v tom, že je to nejmenším ze strojů, jež firma nabízí. Navíc se jedná se o vůbec první stroje této vývojové řady, informovala společnost NOEN na svých webových stránkách.

Kompaktní kolesové rýpadlo K100 navrhli projektanti společnosti NOEN pro specifické podmínky křídového lomu. Složení hornin v něm je převážně tvořeno křídou s vrstvami pazourku. Materiál odtěžují korečky kolesa, které je poháněno pomocí elektromechanického pohonu. Odebíraný materiál putuje od kolesa po dopravním páse přes kolesový výložník na nakládací výložník, odtud pokračuje na následnou dálkovou pásovou dopravu.

Celý stroj stojí na housenicovém podvozku, který je schopen se otočit o 360 stupňů, a je poháněn hydraulickými pohony. Zvedací systém pro kolesový výložník, stejně jako pro nakládací výložník, je poháněný též hydraulicky. Rýpadlo má centrální mazací systém a může být transportováno jako celek bez nutnosti větší demontáže jednotlivých komponentů.

První rýpadlo K100 odpracovalo v severoněmeckého lomu už téměř půl roku. „Stroj odvedl již velký kus práce. Pracuje v náročných podmínkách, téměř sto metrů pod úrovní moře, a pracuje velmi spolehlivě. Navíc je efektivnější než stávající bagry,“ dodal ředitel lomu VKD Heiner Gers. Dodal, že v průběhu podzimních a zimních měsíců stroj šetřil deset procent energie, po zprůměrování s letními měsíci se předpokládá ještě větší úspora. A opotřebení zubů jednotlivých korečků je pětinové oproti dřívější těžbě.

Společnost NOEN získala zakázku ve standardním výběrovém řízení za účasti mezinárodní konkurence, její finanční objem dosahuje několik desítek miliónů korun.

Firma NOEN vyrostla výhradně na českém trhu a poslední roky intenzivně investuje do rozvoje zahraničního obchodu. Projekt těchto dvou kolesových rýpadel je prvním uzavřeným kontraktem na dodávku finálního výrobku na zahraniční trh.

[youtube_sc url=e6bYaMRqpg8]