Doba čtení:2 m, 28 s
Důl North Antelope Rochele v americkém Wyomingu. Foto: commons.wikimedia.org

Největší uhelný důl na světě najdete v americkém státě Wyoming. Druhé a třetí místo patří dolům v Číně. Napsal server oEnergetice.cz.

1) North Antelope Rochelle, USA

North Antelope Rochele je uhelný důl nacházející se v Powder River Basin v americkém státě Wyoming. Je to největší hnědouhelný důl co do vytěžitelných zásob. Povrchový důl je vlastněný a provozovaný společností Peabody Energy.

2) Haerwusu, Čína

Čínský důl Haerwusu je s odhadovanými vytěžitelnými zásobami 1,7 miliardy tun zároveň největším povrchovým dolem v Číně. Rozkládá se na území o rozloze 67 kilometrů čtverečních. Důl vlastní a provozuje státní společnost Shenhua Group.

Čtěte také: TOP 10 navždy bohatých

3) Hei Dai Gou, Čína

Povrchový důl Hei Dai Gou se také nachází v uhelné oblasti Zhungeer. Má odhadované zásoby 1,5 miliardami tun uhlí. Také tento důl vlastní státní společnost Shenhua Group.

4) Moatize, Mozambik

Důl Moatize se nachází v provincii Tete. Provozovatelem dolu je brazilská těžařská společnost Vale, která je zároveň většinovým vlastníkem dolu.

Lom Moatize. Foto: Marcelo Coelho

5) Black Thunder, USA

Důl Black Thunder se nachází v pánvi Powder River v americkém státě Wyoming. Rozkládá se na zhruba 144 kilometrech čtverečních. Důl vlastní a provozuje firma Arch Coal.

Důl Black Thunder. Foto: writeopinions.com

6) Peak Downs, Austrálie

Šestý největší uhelný důl se nachází v Austrálii, a to v pánvi zvané Bowen v centrálním Queenslandu. Zásoby tohoto dolu byly k červnu 2013 odhadnuty na 1,06 miliardy tun. V pánvi Bowen je dalších šest dolů. Všechny vlastní a provozuje firma BHP Billition Mitsubishi Alliance (BMA).

7) Mt Arthur, Austrálie

Uhelný důl Mt Arthur se nachází v Novém Jižním Walesu v Austrálii. K červnu 2013 byly vytěžitelné zásoby odhadovány na 1,049 miliardy tun. Důl vlastní a provozuje společnost BHP Billiton.

Důl Mt Arthur. Foto: BHP Billiton

8) Coballo, USA

Důl Coballo je třetím zástupcem nacházejícím se v pánvi Powder River v americkém státě Wyoming. Důl vlastní a provozuje firma Peabody Energy a v provozu je od roku 1978.

Čtěte také: TOP 10 spotřebitelů uhlí

9) Raspadskaya, Rusko

Jediný ruský zástupce v elitní desítce největších uhelných dolů na světě z hlediska dosažitelných zásob je důl Raspadskaya nacházející se v oblasti Kremerovo. Zásoby jsou zde odhadovány na 782 milionů tun uhlí

10) Cerrejon, Kolumbie

Důl Cerrejon měl k červnu 2013 odhadované vytěžitelné zásoby byly odhadnuty na 754 milionů tun. Důl vlastní a provozují společnosti Anglo American, BHP Billiton a Glencore Xstrata. Každá společnost vlastní třetinový podíl.

Důl Cerrejón. Foto: wikipedia

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků