Doba čtení:1 m, 17 s

Dampry od společnosti Cat nejsou jen tak nějaké náklaďáčky. Ten s označením 797F je hned dokonce druhý největší na světě. Je tak obrovský, že jeho finální montáž se musí provádět přímo na místě, kde bude pracovat. Podívejte se na časosběrné video, které přináší bližší pohled pod pokličku celé výroby.

Tohohle „drobečka“ na českých silnicích určitě nepotkáte. Dokonce ani v největších českých lomech nejsou tyhle kolosy na čtyřech kolech k vidění. Naše těžební lokality jsou prostě tak malé, že by se jim tahle technologie nevyplatila. Cat s označením 797F je ve své kategorii skutečným unikátem. Co se velikosti týče, je druhý největší na světě. Na délku má téměř 15 metrů, přes sedm a půl metrů se ční do výšky, na šířku zabere téměř 10 metrů. Pod kapotou mu bublá čtyřtaktní přeplňovaný dieselový motor, na korbě dokáže uvést náklad do hmotnosti až 400 tun. Vzhledem k těmto parametrům se finální část výroby provádí mimo továrnu, většinou pak přímo v daném lomu.

SLEDUJTE NAŠE DALŠÍ ZAJÍMAVÁ VIDEA:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště

Společnost Cat jej poprvé představila v roce 2008 na veletrhu MINExpo International, do prodeje jej pak pustila o rok později. Na iUHLI.cz vám přinášíme video, ve kterém je k vidění, jak výroba takové technologie probíhá.

ČTĚTE DÁL:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr
„BIG MUSKIE“ – Největší chodící bagr
V Kodaní vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou