Doba čtení:55 s

Plyn

Ruský plynárenský gigant Gazprom potvrdil, že v roce 2019 ukončí tranzit zemního plynu do západní Evropy přes Ukrajinu. Náměstek výkonného šéfa společnosti Alexandr Medveděv vyzval Evropskou unii, aby urychlila rozhodování o alternativních trasách, aby si zajistila dodávky i po tomto datu. Napsal server Novinky.cz.

Rusko zajišťuje přibližně třetinu spotřeby plynu v Evropské unii, kde však poptávka po plynu v posledních letech klesala.

Po roce 2019 nebudeme exportovat plyn přes Ukrajinu.

„Po roce 2019 nebudeme exportovat plyn přes Ukrajinu. Zákazníci budou dostávat plyn na nově sjednaných místech dodání,“ citovala Medveděva agentura Reuters.

Gazprom může garantovat nasmlouvané objemy plynu na novém předávacím uzlu pro západní Evropu, který plánuje postavit na turecko-řecké hranici, uvedl Medveděv. Podle něj je ale na EU, aby rozhodla, jak odsud bude surovinu odebírat. Dodal, že o této věci je nutné brzy jednat, aby byl čas na výstavbu potřebné infrastruktury na evropské straně.

Gazprom disponuje největšími zásobami plynu na světě. Má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů a je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Které zdroje Brusel v budoucnu podpoří? Více zde.