Doba čtení:1 m, 22 s

Chcete vyhrabat co nejrychleji opravdu velkou díru v jakémkoli lomu? Pak zkuste nasednout do jednoho z nejznámějších těžebních strojů pro práci v povrchových dolech. Řeč je o rýpadle P&H 4100XPC. Je to jediným stroj ve své třídě pro vysokoprodukční doly na celém světě.

Tento stroj váží 1645 tun, což je pro srovnání téměř 1700 nových Fabií s litrovým motorem. Je schopen přemístit náklad o hmotnosti 120 tun každých 30 vteřin. Korbu dampru s kapacitou 400 tun naplní za chvilku.

Nasednout do něj, by byl asi sen pro každého kluka, který si hraje s lopatkou a malými bagry na pískovišti. Vystoupat do kabiny nějakou dobu zabere. S takovouto lopatou pak jde ale práce opravdu od ruky.

SHLÉDNĚTE NAŠE DALŠÍ VIDEA:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Objem lžíce je variabilní. Pohybuje se od osmi do 80 krychlových metrů, byla navržena speciálně pro práci v dolech, kde je zapotřebí nakládat od 240 do 400 tun i více. Impozantní je srovnání lopaty se stojícím člověkem. Vypadá to jako z nějaké sci-fi.

Rýpadlo samo o sobě je úctyhodný kolos. Na šířku měří na 14,4 metru a na délku 15 metrů. Výška nad pojízdným jeřábem je 14,7 metru.

Podívejte se v přiloženém videu, jak rýpadlo pracuje, co ukrývá jeho kabina a jak vypadají útroby stroje.

ČTĚTA DALŠÍ ZAJÍMAVÉ PŘÍSPĚVKY:
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant BelAZ 75710

Usain Bolt má ve Vítkovicích svou věž
Na dně lomu plaval sací bagr

„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou