Česká republika se chce při reformě unijního trhu s elektřinou zaměřit na několik základních témat. Akcentovat bude například zajištění ochrany domácností a průmyslu před rozkolísáním trhu, bezpečnosti dodávek nebo posílení investic při transformaci energetiky. Na dotaz ČTK to odpověděl David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Velké změny ČR prosazovat zřejmě nebude.
Evropská komise nyní připravuje změny ve fungování trhu s elektřinou. Jde o reakci na situaci v energetice z loňského roku, kdy cena megawatthodiny elektřiny několikanásobně zdražila a jednu dobu vystoupala až k hranici tisíc eur. Členské státy EU tak měly do včerejška komisi předložit své návrhy, jak by měla reforma trhu vypadat.
Drahé energie nutí Čechy omezovat jiné výdaje
Ministerstvo odeslalo svou pozici pro zahájení veřejných konzultací EU na revizi trhu s elektřinou v minulém týdnu. Jako zásadní v ní uvedlo několik témat. Patří mezi ně zajištění výkonové rovnováhy na národní i evropské úrovni, dále stabilní legislativní rámec jak na národní, tak evropské úrovni, ochrana domácností a průmyslu před nadměrnou volatilitou, tedy kolísáním, cen a současně zajištění cenově dostupné energie, posílení investičních signálů k urychlení přechodu na čistou energii, bezpečnost dodávek a připravenost energetického systému pro případ mimořádných událostí.
„Důležité je, že se na revizi trhu nemůžeme dívat pouze jen optikou minulého roku, ale je potřebné se na celý systém podívat komplexně, reflektovat vývoj v oblasti energetické tranzice, a sledovat a reagovat na výzvy ve světě, tak aby tomu nový trh odpovídal,“ doplnil Hluštík.
Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 165 eurům (asi 3900 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 65 eur (zhruba 1545 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.