Doba čtení:1 m, 49 s
Odborník na plynárenství Vratislav Ludvík upozorňuje, že pokud Česko nahradí uhelné elektrárny plynovými, bude potřebovat dovážet až o 4 miliardy kubíků plynu ročně víc. Foto: pixabay.com

Až o čtyři miliardy kubíků ročně bude muset Česko navýšit dovoz zemního plynu, aby jím nahradilo ve výrobě elektřiny a tepla končící uhlí. V rozhovoru pro Právo na to upozornil odborník na plynárenství Vratislav Ludvík.

„Budeme do budoucna potřebovat dvanáct miliard kubíků plynu ročně, pokud mají být plynem nahrazeny uhelné elektrárny, které mají regulační výkon, a teplárny,“ řekl Ludvík.

Plyn podle něj bude odkud dovézt, ale je nutné uzavřít dlouhodobé kontrakty. „Evropská komise asi před patnácti lety vydala takzvaný energetický balíček číslo tři. Říkal, že se musí oddělit vlastnictví potrubí a plynu. Takže vznikla skupina obchodníků a skupina dopravců plynu. Ale Komise s tím spojila i nedoporučení uzavírání dlouhodobých kontraktů. To bylo nerozumné. Teprve krize, co přišla předloni, ukázala, že jsou nezbytným prvkem stability. Teď už se akceptují a mezi obchodníky a producenty hojně podepisují. ČEZ má v nizozemském Eemshavenu střednědobý kontrakt a všichni velcí obchodníci v Evropě už uzavřeli kontrakty na dovoz na dvacet pět až třicet let, čímž se do jisté míry předurčuje cena,“ vysvětlil Ludvík.

Putin chtěl Němcům nečekaně vypnout plyn. Plán se mu nepovedl

Podle Ludvíka zatím Česko dostatek plynu zajištěn ani zdaleka nemá. „To, co v této chvíli potřebujeme, je získat polovinu, nebo aspoň třetinu kapacity připravovaného stacionárního terminálu v německém Stade. Kdybychom tam měli zásobník s velkou kapacitou, který by se dal průběžně doplňovat, bylo by to velice dobré. Potřebujeme ještě další, je tady možnost, že bychom brali z Itálie, kde mají reverzní plynovody. Potřebujeme kontrakty na osm nebo devět miliard kubíků ročně a během dalších čtyř let je doplnit až na dvanáct miliard kubíků,“ upozornil odborník.

Ludvík zároveň upozorňuje, že plyn rozhodně nebude přechodným palivem na pár let, jak se o něm často hovoří. „Co se týče evropské soustavy a perspektivy plynárenství, jsem přesvědčen, že jde hluboko za rok 2050. Už jenom proto, že i významné evropské společnosti právě upisují dlouhodobé kontrakty za hranici toho roku,“ uvedl s tím, že věří v pokles ceny plynu na trzích.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa