Čeští miliardáři spojují síly v ambiciózním vodíkovém projektu H2EU+Store. Společnost MND Karla Komárka plánuje vyrábět vodík pomocí svých ukrajinských větrných elektráren, firmy ze skupiny EP Infrastructure Daniela Křetínského a Patrika Tkáče ho potom chtějí přepravovat na západ a skladovat ve Střední Evropě.
Do konsorcia patří kromě MND také slovenský přepravce plynu Eustream anebo tamní provozovatel plynových zásobníků Nafta. V obou společnostech má mírně podpoloviční podíl skupina EP Infrastructure, Dále pak nejstarší rakouská ropná a plynárenská skupina RAG Austria, největší německý provozovatel plynovodů Open Grid Europe nebo například společnost ECO-Optima, největší provozovatel větrných a solárních parků na západní Ukrajině, napsal deník E15.
Vodíkový projekt, s nímž chce MND přispět do iniciativy H2EU+Store, má navázat na již budovaný ukrajinský větrný park. Elektrárny o souhrnném výkonu 55 megawattů chce Komárkova firma plně zprovoznit letos v létě. Elektrolyzér o výkonu jednoho megawatt u, který přemění elektřinu z této větrné farmy na zelený vodík, má vyrůst mezi lety 2025 až 2027. Ještě ambicióznější plány má slovenská Nafta, která v rámci H2EU+Store zkoumá možnost instalovat elektrolyzér o výkonu dokonce sto megawattů.
Německo je v přechodu na vodík pomalé
Úlohou Eustreamu pak bude ukrajinský vodík přepravit přes slovenské území dál na Západ. „Díky systému paralelních plynovodů jsme schopni umožnit postupný rozvoj přepravy vodíku vedle tradiční přepravy zemního plynu, a to v závislosti na nárůstu kapacity výroby vodíku – například na Ukrajině, a spotřeby – například v Německu,“ vysvětlil mluvčí Eustreamu Pavol Kubík.
Kapacita vodíkového koridoru z Ukrajiny do Německa má růst postupně. V této dekádě by podle plánů konsorcia mělo jeho prostřednictvím téct 2,5 terawatt hodiny vodíku ročně. Do roku 2050 to má být až 80 terawatt hodin ročně.