ČEZ bude stavět elektrárnu s gigantem

Projekt na výstavbu elektrárny za 9,5 miliardy korun podepsala koncem září Škoda Praha ze skupiny ČEZ. Foto: wikipedia.org Mazbln

Stavba uhelné elektrárny má Černé Hoře pomoci dlouhodobě zvýšit energetickou soběstačnost. Foto: wikipedia.org Mazbln

Společnost Škoda Praha ze Skupiny ČEZ bude při stavbě uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře spolupracovat se společností General Electric (GE). Firmy podepsaly smlouvu.

Do konce února společně plánují představit investorovi, černohorské firmě Elektropriveda Crne Gore (EPCG), návrh podmínek financování. Sdělila to mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Projekt by měl podle dřívějších informací stát asi 9,5 miliardy korun.

Čtěte také:
ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit
ČEZ prodal byty v Písnici Krúpovi

V říjnu loňského roku uvedla agentura Reuters, že se plán na financování stavby nové uhelné elektrárny zhroutil a hledá se alternativní řešení. ČEZ chtěl původně projekt financovat s pomocí státní České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společností.

Stavba elektrárny má Černé Hoře pomoci dlouhodobě zvýšit energetickou soběstačnost. Výkon zařízení je 254 megawattů, tedy jako osmina Temelína. Škoda Praha, která ve své šedesátileté historii dodala více než 40 000 MW tepelných a jaderných elektráren do celého světa, zvítězila v konkurenci devíti firem.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300 tisíc lidí. V září 2016 GE podepsala investiční smlouvu s českou vládou. V Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží