ČEZ chce měnit státní energetickou koncepci

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Polostátní energetický gigant ČEZ volá po revizi Státní energetické koncepce. Ta se přitom ještě ani nezačala naplňovat.

V tuto chvíli je namístě diskutovat o tom, jak dál naplňovat státní energetickou koncepci, otevřít otázku, zda je stále platná, případně kdy by se měla revidovat,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Energetika za posledních roky prošla změnami, jakými neprošla od druhé světové války. Bavíme se, jaké úkoly měl a co dělal ČEZ dosud a jaké má být jeho směřování v budoucnu,“ dodal.

Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) byla schválena vládou v květnu 2015. I když vykresluje budoucnost české energetiky až do roku 2040, počítá se s tím, že by měla procházet revizí vždy po pěti letech. Podle ČEZ je však s ohledem na překotný vývoj v evropské energetice zbytečné čekat do roku 2020, uvedl server HlidacíPes.org.

Čtěte také:
ČEZ prodal byty v Písnici Krúpovi
Krúpa: Ať Bakala vrátí dividendy

Považujeme platnou Aktualizovanou verzi státní energetické koncepce za velmi kvalitní dokument. V samotném ASEK je psáno, že by se měla revidovat každých pět let. To byla ideální perioda pohledem let předešlých, vývoj v energetice se však zrychluje. Za posledních pár let energetika prodělala ohromné změny, proto je možná vhodné tuto periodu aktualizace zkrátit,“ mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ poukazuje především na takzvaný „zimní balíček“ Evropské komise, kde silně akcentuje důraz na energetické úspory. „To ovlivní budoucí bilanci spotřeby elektřiny. Je dobré se podívat, zda i po tomto opatření budou bilance z ASEK stále platné. Postupuje technologický vývoj, rozvíjí se nejen obnovitelné zdroje, decentrální energetika, ale též bateriové systémy a ukládání energie ve větší míře. To vše má dopad na ASEK,“ dodává Kříž.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, kde koncepce převážně vznikala, však o změnách nyní nechce slyšet. „V těchto otázkách s ČEZ žádnou diskusi nevedeme,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská.

Vnímáme Státní energetickou koncepci jako stále platný dokument. V poslední době se neudály žádné zásadní události a neobjevily se žádné zvláštní trendy v oblasti výchozích předpokladů, které by nás vedly ke změně koncepce nebo nástrojů, které máme pro její realizaci k dispozici,“ dodala náměstkyně.

Stávající česká energetická koncepce obsahuje různé varianty scénářů. Za nejpravděpodobnější v roce 2015 označila variantu, která spoléhá na jaderné elektrárny a zároveň chce maximálně využít potenciál obnovitelných zdrojů, uhelné zdroje pak využívat především v teplárenství.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží