ČEZ chce zmapovat zájem o svá aktiva v Bulharsku

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Foto: ČEZ

Energetická skupina ČEZ chce na základě zájmu investorů zmapovat zájem o svá aktiva v Bulharsku uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová. Zda firma plánuje aktiva prodat, nechtěla blíže komentovat. ČEZ má delší dobu problémy s bulharskými úřady. Loni v červenci zahájil proti zemi mezinárodní investiční arbitráž.

Na základě zájmu několika investorů se skupina ČEZ rozhodla otestovat trh ve vztahu k jejím majetkovým účastem v Bulharsku,“ řekla bez bližších podrobností Půlpánová.

Čtěte také:
Dukovany vyrobily nejméně elektřiny od roku 1988
Babišovi lidé chtěli odvolat vedení ČEZ

K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle loňského vyjádření rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

Například předloni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Z dalšího zneužití dominantní pozice pak obvinil úřad ČEZ loni v květnu.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné i černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu