Doba čtení:1 m, 30 s
Vítěznou nabídku na dodávku větších jednotek o výkonu od 1100 do 4500 kW podala česká pobočka německé společnosti Zeppelin. Hodnota zakázky je téměř 1,5 miliardy korun.

Energetická společnost ČEZ nakoupí plynové kogenerační jednotky za 2,5 miliardy korun. Malé energetické zdroje, které spalují zemní plyn či bioplyn a vyrábějí z nich elektřinu a teplo, dodají společnosti Tedom a Zeppelin.

ČEZ zakázku rozdělil do čtyř částí podle výkonu kogenerační jednotky. Vítěznou nabídku na dodávku větších jednotek o výkonu od 1100 do 4500 kW podala česká pobočka německé společnosti Zeppelin. Hodnota zakázky je téměř 1,5 miliardy korun. Ve výběru dodávky jednotky s elektrickým výkonem 100 až 800 kW pak uspěl český podnik Tedom z Třebíčska. Výše zakázky dosahuje 986 milionů korun. Tendr na malé jednotky s elektrickým výkonem 20 až 70 kW a středně velká zařízení s výkonem 950 kW naopak skončil bez výsledku.

Westinghouse je připraven realizovat projekt pro Českou republiku

Výběrové řízení naplnilo naše očekávání a přihlásily se do něj relevantní firmy a ty společnosti, které jsme předpokládali. Výsledkem jsou podepsané smlouvy s různými dodavateli pro kogenerační jednotky s výkonem 100 až 800 kW a jednotky nad 1,1 MW. U řady 950 kW jsme sice nabídky obdrželi, ale na základě vyhodnocení aktuální situace na trhu jsme se nakonec rozhodli vypsat nové výběrové řízení, jehož výsledkem bude možnost uzavření rámcových smluv s vícero dodavateli,“ řekl Ekonomickému deníku mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

ČEZ vypsal tendr na dodavatele plynových kogeneračních jednotek včetně následného servisu loni v srpnu. Předtím společnost otestovala trh prostřednictvím předběžných tržních konzultací, v nichž oslovila celkem 17 výrobců a dodavatelů.

ČEZ Energo je podle Ekonomického deníku jedničkou v oboru malé kogenerace v Česku. Jednotky instaluje v některých městech nebo v průmyslových areálech, nemocnicích, školách či hotelech.