ČEZ dál počítá s prodejem rumunských aktiv

V Rumunsku byl během pandemie covidu-19 vyhlášen nouzový stav, během něhož tamní vláda pozastavila převody většinových podílů ve společnostech národního energetického systému. Foto: wikipedia.org

Energetická společnost ČEZ stále počítá s tím, že do konce letošního roku prodá převážnou část svých rumunských aktiv. Uvedl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Plán podle něj platí navzdory tomu, že v Rumunsku byl během pandemie covidu-19 vyhlášen nouzový stav, během něhož tamní vláda pozastavila převody většinových podílů ve společnostech národního energetického systému.

V prodejním procesu ale pokračovat lze. Může se stát, že poskytneme účastníkům trochu více času. Mluvíme třeba o týdnech, nemluvíme o půl roce. Pořád plánujeme, že bychom tu transakci chtěli do konce tohoto roku ukončit,“ řekl Novák. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani v polovině března uvedl, že z 19 nezávazných nabídek vybrala společnost do dalšího kola devět.

Čtěte také:
ČEZ míří pryč z Rumunska
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.

Deník E15 v polovině ledna uvedl, že o rumunská aktiva ČEZ už dříve projevily zájem například rumunská státní distribuční a dodavatelská společnost Electrica a také největší výrobce energie v Rumunsku – společnost Hidroelectrica. Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí.

V Polsku počítáme s dokončením prodeje tamních uhelných aktiv v příštím roce, a na tom se nic nemění,“ řekl dnes ČTK dále Novák. „Zahájení prodejního procesu polských uhelných aktiv (elektrárny Elcho a Skawina) a ostatních polských společností (mimo ESCO společnosti) je předběžně plánováno na druhé pololetí 2020. Významné zpoždění kvůli covidu-19 zatím nepředpokládáme,“ uvedl v dnešní prezentaci ČEZ. V Turecku firma průběžně monitoruje zájem především lokálních investorů, žádná jednání ale zatím nepostoupila do závazné fáze.

Složitější je situace v Bulharsku. ČEZ i bulharská firma Eurohold tam loni v listopadu podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Podle Nováka bylo jednání soudu kvůli pandemii několikrát odročeno. „Teď je odročeno někdy na druhou polovinu května,“ dodal.

Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.