ČEZ dál počítá s prodejem rumunských aktiv

V Rumunsku byl během pandemie covidu-19 vyhlášen nouzový stav, během něhož tamní vláda pozastavila převody většinových podílů ve společnostech národního energetického systému. Foto: wikipedia.org
Energetická společnost ČEZ stále počítá s tím, že do konce letošního roku prodá převážnou část svých rumunských aktiv. Uvedl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Plán podle něj platí navzdory tomu, že v Rumunsku byl během pandemie covidu-19 vyhlášen nouzový stav, během něhož tamní vláda pozastavila převody většinových podílů ve společnostech národního energetického systému.
„V prodejním procesu ale pokračovat lze. Může se stát, že poskytneme účastníkům trochu více času. Mluvíme třeba o týdnech, nemluvíme o půl roce. Pořád plánujeme, že bychom tu transakci chtěli do konce tohoto roku ukončit,“ řekl Novák. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani v polovině března uvedl, že z 19 nezávazných nabídek vybrala společnost do dalšího kola devět.
Čtěte také:
ČEZ míří pryč z Rumunska
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců
ČEZ podle dřívějších informací zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část obchodu (tradingu). Firma do možného prodeje zařadila společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania.
Deník E15 v polovině ledna uvedl, že o rumunská aktiva ČEZ už dříve projevily zájem například rumunská státní distribuční a dodavatelská společnost Electrica a také největší výrobce energie v Rumunsku – společnost Hidroelectrica. Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí.
„V Polsku počítáme s dokončením prodeje tamních uhelných aktiv v příštím roce, a na tom se nic nemění,“ řekl dnes ČTK dále Novák. „Zahájení prodejního procesu polských uhelných aktiv (elektrárny Elcho a Skawina) a ostatních polských společností (mimo ESCO společnosti) je předběžně plánováno na druhé pololetí 2020. Významné zpoždění kvůli covidu-19 zatím nepředpokládáme,“ uvedl v dnešní prezentaci ČEZ. V Turecku firma průběžně monitoruje zájem především lokálních investorů, žádná jednání ale zatím nepostoupila do závazné fáze.
Složitější je situace v Bulharsku. ČEZ i bulharská firma Eurohold tam loni v listopadu podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Podle Nováka bylo jednání soudu kvůli pandemii několikrát odročeno. „Teď je odročeno někdy na druhou polovinu května,“ dodal.
Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.
Související články