Doba čtení:1 m, 50 s
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice. Foto: pixabay.com

ČEZ vyhlásil nové zadávací řízení na dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Po únorovém úpadku firmy Tenza, která horkovod stavěla od března 2019, zbývá dokončit 11 z 26 kilometrů. Nového dodavatele stavby za víc než 1,4 miliardy Kč chtějí energetici vybrat letos na podzim, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Horkovod měl začít dodávat teplo do Českých Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Od konce loňského roku ale práce na projektu stojí.

Čtěte také:
Tendr na Dukovany bez Číňanů. Platit bude možná stát
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

Při výběru nového dodavatele musí ČEZ postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zájemci mají na přihlášku 30 dní, musí mít kromě jiného zkušenosti s podobným typem staveb. „Vyhlášení výběrového řízení je aktuálně jedinou možností, kterou nám legislativa umožňuje,“ uvedl Sviták. Jak dodal, tendr bude mít několik kol. „Od kvalifikace, přes podání nabídek, jednání, finalizace nabídek až po vyhodnocení,“ uvedl Sviták.

ČEZ vypsal zadávací řízení poté, co se půl roku zkoušel s firmou Tenza domluvit. Její vedení na konci února vyhlásilo úpadek. Problémy s insolvencí Tenzy mají také Teplárny Brno, pro které měla vyměnit parovody za horkovody v Brně Poříčí. Ani zde Tenza projekt nedokončí a Teplárny budou řešit výběr nového zhotovitele. Upozornila na to Česká televize (ČT)

Práce na horkovodu zastavila Tenza v závěru loňského roku. Důvodem byly problémy, které společnost zdůvodnila hlavně pandemií koronaviru a s tím spojeným odkladem plateb. Z 26 kilometrů potrubí předala společnosti ČEZ 15 kilometrů. Problémy zaviněné úpadkem Tenzy evidují i její subdodavatelé: ČT minulý týden uvedla, že nedostali zaplaceno zhruba 300 milionů korun.

Společnosti Tenza jsme zaplatili v souladu se smlouvou za všechny řádně dokončené, předané a doložené práce. Nemůžeme platit za jednu práci dvakrát, případně za nedokončenou práci,“ řekl Sviták.

ČEZ uplatňuje po firmě Tenza pohledávku přes miliardu Kč. Upozornily na to Hospodářské noviny a server motejlekskocdopole.com. Tenza dluží i bankám; Komerční banka eviduje pohledávky v řádech stovek milionů, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.