Doba čtení:1 m, 24 s

Společnost ČEZ letos investuje do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně 48 mil. Kč. Většina prací proběhla v červnu a červenci během odstávky, při které energetici postupně odstavili obě soustrojí. „Cílem letošních oprav je zajistit bezpečný a spolehlivý chod elektrárny. V příštích letech se chystáme na rozsáhlejší modernizaci,“ vysvětlil šéf elektrárny Ludvík Štrobl. Elektrárna je mimořádně důležitá pro stabilitu české přenosové soustavy a její význam nadále roste v souvislosti se zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů.

„Letos jsme například opravovali kulové uzávěry nebo rozváděcí lopaty na turbíně, zvládli jsme natřít první asi stometrový úsek přivaděče prvního turbogenerátoru a dokončili jsme část rekonstrukce elektronické požární signalizace pro zvýšení ochrany a bezpečnosti,“ upřesnil Ludvík Štrobl. Kromě oprav v podzemí se energetici zaměřili i na práce v dalších objektech elektrárny, které budou probíhat i v příštích měsících. Mimo jiné budují novou přehrážku proti naplaveninám na Česnekovém potoku nad dolní nádrží a zajišťují kameny na svazích kolem silnice vedoucí k horní nádrži. „Pro turisty i cyklisty je cesta běžně přístupná, ale doporučujeme zvýšenou opatrnost,“ dodal šéf elektrárny.

Nízkoemisní zdroje budou vyrábět teplo v lokalitě Prunéřov

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, regulaci napětí, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie. Skupina ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala 60 milionů korun do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa