ČEZ má v Ledvicích problém se struskou

Oproti roku 2014 ČEZ loni vyrobil více elektřiny v uhelných zdrojích. Foto: ČEZ

Nový blok elektrárny Ledvice měl být hotov už v roce 2012. Foto: ČEZ

Polostátní společnost ČEZ převzala do užívání modernizovanou uhelnou elektrárnu Prunéřov. Stále se však čeká na spuštění nedokončeného bloku v Ledvicích. Stavbu však provází řada technických komplikací, aktuálně s hromaděním strusky.

Nový, 660 megawattový blok v Ledvicích měl být přitom hotov dáno před Prunéřovem v roce 2012. „Jedeme ve zkušebním provozu na 450 megawattů, než se podaří problém vyřešit, a pak pojedeme na plný výkon. Není to příjemné, to se u takových projektů prostě stává,“ uvedl pro MF Dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čtěte také:
Uhelná elektrárna budoucnosti
Důlní hasiči likvidovali požár v elektrárně

Nižší ceny a výpadek výroby v jaderných elektrárnách v letech 2016 a 2017 se má kompenzovat zvýšenou výrobou v uhelných elektrárnách. Ledvice ale jedou pořád jen částečně a dokončeno to bude nejdříve v roce 2017. Prunéřov byl v červnu spuštěn, ale s dvouletým zpožděním,“ kritizuje vlekoucí se modernizaci Michal Šnobr, analytik J&T a menšinový akcionář ČEZ.

V uhelném plánu ČEZ je poslední položkou na seznamu rekonstrukce elektrárny Počerady. ČEZ zde sice investoval stovky milionů do jejího odsíření, komplexní obnovou však jako Prunéřov a Tušimice neprošla. Místo toho vybudoval v Počeradech za 16 miliard novou paroplynovou elektrárnu o 880 megawattech. Tu však spouští jen ojediněle, třeba právě při výpadku jaderných zdrojů. Při současných nízkých cenách elektřiny se mu však nepřetržitá výroba z plynu nevyplatí.

Mohlo by vás zajímat:
V teplárně unikla kyselina
Když se elektrárny kamarádily…
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník