Doba čtení:1 m, 17 s
Problémy společnosti ČEZ způsobuje prudce devalvující turecká lira. Foto: pixabay.com

Investice v Turecku začíná trápit energetickou skupinu ČEZ. I letos může hospodaření tureckých firem nepříznivě ovlivnit výsledky celé skupiny.

„Provozně jsou naše společnosti v Turecku zdravé. Prudce devalvující lira nám ovšem způsobuje problém v oblasti splácení úvěrů, které máme v amerických dolarech, zatímco většina příjmů je v tureckých lirách,“ uvedla pro server E15.cz mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Čtěte také:
V moři u Kypru našli ložisko plynu
Turkům vadí plánovaná těžba plynu u Kypru

ČEZ ovládá firmy společně s tureckou skupinou Akkök. „U společnosti Akenerji (výrobní zdroje) i Akcez (distribuce a prodej elektřiny) jsou tak realizované účetní ztráty z důvodů přecenění úvěrů dle klesajícího kurzu liry,“ řekla Horáková. S podobnými problémy se však potýkají i další zahraniční investoři nejen v energetickém sektoru.

Proti masivnímu propadu turecké liry je přitom obtížné se zajistit finančními nástroji. „Zajištění kurzového rizika je u turecké liry drahé. Zajištěný kurz pro splátky 10letého úvěru by se blížil kurzům na současných úrovních,“ dodává Horáková.

Už ve druhém čtvrtletí přitom vyčíslil ČEZ meziroční vliv hospodaření tureckých firem na své výsledky na mínus 400 milionů korun.

Vzhledem k volnému pádu turecké měny v minulých dnech ale může být nepříznivý dopad ještě výraznější. „Při současných kurzech turecké liry by to pravděpodobně byly již vyšší stovky milionů korun,“ odhadl objemy negativních položek analytik České spořitelny Petr Bártek.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic