ČEZ možná přijde o stovky milionů kvůli solárům

Ilustrační foto: wikipedia.org

Podpora obnovitelných zdrojů přijde české daňové poplatníky až na neuvěřitelný bilion korun. Foto: wikipedia.org

Na energetickou společnost ČEZ doléhá sporné spouštění fotovoltaických elektráren v letech solárního boomu 2009 a 2010. Policie zadržuje společnosti tržby z obnovitelných zdrojů až do výše 606 milionů korun.

Vedle toho firma vytvořila rezervu ve výši 103 milionů na případné „právní vady“ solárních parků. Údaje vyplývají z pololetní zprávy uzavřeného investičního fondu ČEZ OZ, pod který spadají aktivity společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Podle zprávy vytvořila firma finanční rezervy ve výši 103 milionů korun v souvislosti s kontrolou fotovoltaických elektráren Bežerovice, Čekanice a Chýnov Státní energetickou inspekcí (SEI). „ČEZ OZ uzavřený investiční fond vytvořil rezervu na možné právní vady ve vztahu k šetření Státní energetické inspekce,“ potvrdil mluvčí společnosti Martin Schreier.

Trojice elektráren měla být uvedená do provozu koncem roku 2009, podle šetření SEI tomu však bylo až v následujícím roce. ČEZ tak měl neoprávněně čerpat vyšší podporu pro elektrárny dokončené ještě před koncem roku, za což od SEI dostal pokutu. Energetická společnost se proti závěrům inspekce odvolala a v případě Bežerovic a Čekanic podala dokonce správní žalobu. Celý proces tedy ještě není u konce a ČEZ se proto k němu odmítl blíže vyjadřovat.

Zatímco v případě Bežerovice, Čekanice a Chýnova se jedná o relativně malé zdroje, mnohem větší problém má ČEZ v souvislosti s 16megawattovou elektrárnou Vranovská Ves. Jeden z největších fotovoltaických parků v Česku byl dokončen začátkem prosince roku 2010. Podobně jako u předchozích zdrojů vyvstalo podezření, že na elektrárně se ještě pracovalo i po Novém roce. Od prvního ledna 2011 se výkupní cena elektřiny z obnovitelných zdrojů rapidně snižovala, cenový skok byl výrazně vyšší než o rok dříve. Řada investorů proto tehdy závodila s časem, aby své projekty dokončili ještě před Silvestrem.

Elektrárnou se proto začala zabývat policie, nakonec ale případ odložila s tím, že se podvod nestal a zdroj začal opravdu řádně fungovat ještě před koncem roku. Nejvyšší státní zastupitelství se však s tímto názorem neztotožnilo a případ se tak znovu otevřel. Podle žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radka Mezlíka nejde totiž o to, zda elektrárna byla dokončena včas, ale zda licenci získala na základě pravdivých údajů.

Podle státního zástupce přitom byla revizní zpráva pro Vranovskou Ves vydána v době, kdy se na zdroji ještě pracovalo. „Licenční zpráva je tedy falsum. Elektrárnu sice stihli dokončit do konce roku, ale licenci získali na základě nepravdivých skutečností. Pokud by se revize prováděla v době, kdy elektrárna byla skutečně dokončená, tak by se řízení pro udělení licence nestihlo,“ uvedl Mezlík.

Podle toho čerpá ČEZ Obnovitelné zdroje vyšší podporu pro elektrárny dokončené v roce 2010 podvodem. Znalecký posudek vyčíslil škodu na čtyři miliardy korun, pokud by dostávala neoprávněně podporu během celých dvaceti let životnosti. Jednu miliardu z toho už získala.

Finanční podpora pro zařízení k výrobě elektrické energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu bude ještě dlouho extrémně zatěžovat ekonomiku České republiky. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval