ČEZ po ruském útoku prověřuje bezpečnost

Kontrola se zaměřuje především na prvky kritické infrastruktury v čele s jadernými elektrárnami. Foto: pixabay.com

Energetická skupina ČEZ po útoku Ruska na Ukrajinu spustila prověření platných bezpečnostních opatření, zejména se zaměřením na prvky kritické infrastruktury – tj. jaderné, vodní a uhelné elektrárny, elektrické stanice a dispečinky. Firma také zahájila přípravu na přijetí dalších opatření pro případ, že bude vyhlášen vyšší stupeň ohrožení ČR. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Skupina podle něj dosud neregistruje ve svých společnostech žádné bezpečnostní odchylky od běžného stavu.

Ochrana prvků kritické infrastruktury je v rámci skupiny ČEZ v současné době ve stupni I ze čtyřstupňové škály 0-III. bezpečnostního ohrožení ČR. V případě, že ČR vyhlásí vyšší stupeň bezpečnostního ohrožení, jsou společnosti skupiny ČEZ připraveny neprodleně reagovat svoláním krizového štábu ČEZ a přijetím dalších opatření podle Plánu krizové připravenosti,“ uvedl Kříž.

Plyn pro Evropu je už o třetinu dražší

Český premiér Petr Fiala (ODS) včera řekl, že v tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí. „Naštěstí jsme součástí EU a NATO, které garantuje naši bezpečnost,“ uvedl.

Kříž sdělil, že kybernetický prostor skupiny ČEZ je dohlížen v režimu 24 hodin sedm dní v týdnu prostřednictvím pracoviště centrálního bezpečnostního dohledu (iSOC). „Jsme v průběžném kontaktu se státními autoritami. Zejména Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Vojenským zpravodajstvím, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Policií ČR, Armádou ČR a orgány krizového řízení – tj. ministerstvem průmyslu a obchodu,“ dodal mluvčí.