ČEZ pojistil své uhelné elektrárny na Bermudách

Podle mluvčího energetické skupiny Ladislava Kříže jsou zdroje jako Prunéřov, Ledvice, Dětmarovice a další nyní zajištěny prostřednictvím „kaptivního pojištění“. Foto: ČEZ

Velké pojišťovny, jako je Generali, Allianz či Kooperativa, už vloni oznámily, že s ČEZ po vzájemné dohodě ukončily smlouvy o pojištění uhelných aktiv. Polostátní firma proto své uhelné elektrárny pojistila u pojišťovny Oil Insurance Limited. Ta sídlí v hlavním městě Bermud Hamiltonu.

„U této organizace máme zajištěna naše uhelná aktiva v České republice,“ potvrdil Týdeníku HROT mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Kvůli válce na Ukrajině a nejisté budoucnosti dodávek zemního plynu z Ruska budou uhelné elektrárny a doly nejspíš fungovat i déle, než se ještě nedávno předpokládalo. Problémem je však jejich pojištění, protože velké pojišťovny sázejí na zelenou image a pálení uhlí již nechtějí jistit.

Temelín mění palivo v prvním bloku

Podle mluvčího energetické skupiny Ladislava Kříže jsou zdroje jako Prunéřov, Ledvice, Dětmarovice a další nyní zajištěny prostřednictvím „kaptivního pojištění“. To má řadu variací. „Základní myšlenka je ale o založení vlastní pojišťovny v zemi, kde to jde jednoduše. Proto je typické, že se tak děje na Bermudách, v Evropské unii pak na Maltě nebo na Kypru. Založíte si pojišťovnu, musíte do ní dát kapitál a u této pojištovny se pojistíte,“ vysvětlil obecně princip Václav Bohdanecký z Allianz.

To by odpovídalo i Oil Insurance. Ta vznikla v sedmdesátých letech minulého století z podnětu šestnácti ropných společností. Dnes pojišťuje po celém světě aktiva v hodnotě tří bilionů dolarů. Celkem má 65 členů, vedle ČEZ je to například ještě v Česku působící maďarský ropný a plynárenský koncern MOL nebo rakouský zpracovatel ropy OMV.