Doba čtení:1 m, 13 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetická společnost ČEZ ztratila na burze během posledních dvou dnů 40 miliard korun. Akcie firmy oslabily od úterý o 12 procent na 547 korun a dostaly se tak téměř na roční minimum. Za propadem zčásti stála středeční ztráta nároku akcionářů na dividendu, o zbytek se postaraly sázky investorů na pokles váhy akcií ČEZ ve středoevropském indexu CECE. Napsal server E15.cz.

„Váha akcií ČEZ, Komerční banky a Erste poklesne v indexu CECE o více než 100 bazických bodů,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

Celkově klesne zastoupení českých titulů ve zmíněném indexu o pět procent, struktura indexu bude aktualizována dnes po závěru obchodování, investoři tak zřejmě hlavní várku pozic vyprodali během čtvrtka.„Akciové trhy bojují s gradující situací kolem Řecka,“ uvedl Petr Hlinomaz z BHS.

Pro celý letošní rok Skupina ČEZ očekává provozní zisk před odpisy na úrovni 70 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 27 miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na tiskové konferneci v květnu uvedl, že predikce je rizikem také posun dokončení obnovy a výstavby uhelných zdrojů v ČR.

Největší tuzemská energetická firma vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, 40 korun za akcii před zdaněním. Celkem na dividendách z loňského zisku ČEZ vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, 73 procent z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.