Doba čtení:2 m, 14 s
ČEZ Energo se zabývá instalací a následným provozováním kogeneračních jednotek pro společnou výrobu elektřiny a tepla s instalovaným výkonem od stovek kilowattů (kWe) až do jednotek megawattů (MWe). Foto: cezenergo.cz

Společnost ČEZ Energo, která se zabývá instalací a následným provozováním kogeneračních jednotek plně ovládla skupina ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ. Koupila podíl třebíčské společnosti Tedom. Cenu nákupu mluvčí ČEZ Roman Gazdík neuvedl.

Firmu ČEZ Energo založil ČEZ společně s Tedomem v roce 2011. Dosud mělo ČEZ ESCO v této společnosti podíl 50,1 procenta, Tedomu patřilo zbývajících 49,9 procenta. Transakce ještě podléhá schválení antimonopolního úřadu. Kogenerační jednotky jsou zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla.

Čtěte také:
Havlíček: Nový jaderný blok bude
Energetická soběstačnost je český trumf

ČEZ ESCO má obecně zájem získat nad dceřinými společnostmi rozhodující kontrolu, což se v případě dalších společností již stalo. Kogenerace je rozvíjející se oblastí podnikání a bude hrát svou roli při modernizaci českého teplárenství, které bude postupně omezovat podíl výroby z uhlí. ČEZ ESCO tak nyní získává stoprocentní podíl ve společnosti působící v oboru podnikání, který chceme nadále rozvíjet. Příležitosti zároveň vidíme i na trzích v Polsku a na Slovensku,“ řekl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

ČEZ Energo se zabývá instalací a následným provozováním kogeneračních jednotek pro společnou výrobu elektřiny a tepla s instalovaným výkonem od stovek kilowattů (kWe) až do jednotek megawattů (MWe). V současnosti provozuje 134 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 112 MWe. Z výroční zprávy společnosti za rok 2018, která je zatím jako poslední k dispozici ve Sbírce listin, vyplývá, že firma předloni meziročně zvýšila tržby o desetinu na 1,03 miliardy korun, čistý zisk klesl o 2,3 procenta na 15,2 milionu korun.

Kogenerace je způsob přeměny energie současně na dva produkty: elektrickou energii a zpravidla teplo s vysokou účinností. Proti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě energie bez užitku vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění, a šetří tak palivo i peníze potřebné na jeho nákup.

Společnosti ČEZ zabývající se komplexními energetickými službami (ESCO) aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5500 zaměstnanců a realizují přibližně 14 000 zakázek ročně. Jde například o výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

Tedom je česká strojírenská firma založená v Třebíči v roce 1991. Zabývá se vývojem a výrobou kogeneračních jednotek, vyváží je do desítek zemí celého světa. Některá média v posledních týdnech upozornila na neshody akcionářů firmy. Většinu firmy, 55 procent, koupila loni brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita prostřednictvím svého fondu Jet 2.