Doba čtení:1 m, 24 s
V současné době má dukovanská elektrárna podle ČEZ ve skladech zásobu paliva na přibližně tři roky provozu. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ v tomto týdnu dokončí jednání s uchazeči o stavbu projektu o podmínkách jejich prvotních nabídek. V příštím týdnu by je pak měla vyzvat k podání finálních nabídek, na něž budou mít čas do poloviny září. Novinářům to řekl generální ředitel firmy Elektrárna Dukovany II Petr Závodský. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Úvodní nabídky na stavbu nového bloku loni na podzim podaly francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Detaily těchto nabídek ČEZ, který má projekt na starosti, nezveřejnil.

ČEZ vyjasňovací jednání, na nichž si chce s uchazeči o stavbu bloku vysvětlit některé podmínky tendru a jejich prvních nabídek, zahájil s předstihem v závěru února. Urychlení procesu má podle firmy poskytnout zájemcům více času pro vytvoření finálních nabídek. Ty by měly dodat do 15. září. Společnost během jednání podle něj poslala uchazečům kolem 2000 dotazů. „S každým z nich jsme strávili přes tři týdny. Šlo především o vysvětlování toho, co v tendru poptáváme,“ popsal Závodský.

Síkela čeká žaloby proti státní podpoře výstavby Dukovan

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Řada odborníků upozorňuje na riziko výrazného prodražení. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa