Doba čtení:2 m, 16 s
ČEZ provozuje v Česku dvě jaderné elektrárny. Jednou z nich je Temelín. Foto: ČEZ

Skupina ČEZ začala nabízet koncovým odběratelům čistě jadernou elektřinu. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Smlouvu o dodávkách nového produktu už dceřiná společnost ČEZ ESCO podepsala se stavební skupinou Eurovia CS, zatím na období od začátku příštího roku do konce roku 2023.

Zákazník dostane certifikát, který bude původ elektřiny potvrzovat. Za jakou částku ČEZ elektřinu dodá, firmy nesdělily. Řada dodavatelů už nabízí lidem možnost zvolit si dodávky takzvané zelené elektřiny, vyrobené výlučně z obnovitelných zdrojů. Bývají obvykle dražší než standardní tarify.

Čtěte také:
Územní řízení na nový blok Dukovan začne v červnu
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Pokud má být Česko uhlíkově neutrální, bude se muset v budoucnu spoléhat pouze na bezemisní zdroje, tedy obnovitelné zdroje a jádro. Jsem rád, že si společnost Eurovia vybrala dodávku právě z jaderných zdrojů. Často se totiž zapomíná, že jádro je globálně po vodních elektrárnách druhým nejdůležitějším zdrojem elektřiny s nulovou uhlíkovou stopou,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na základě společné dohody přejde od začátku příštího roku Eurovia CS na ekologický provoz všech svých areálů, provozoven i staveb. Systém dodávky elektřiny z jaderného zdroje je ověřen společností Bureau Veritas Services CZ – během dvou let stavební skupina odebere 66.000 megawatthodin této elektřiny, a tím se uspoří více než 39.000 tun oxidu uhličitého. „Nová smlouva o dodávkách energie z jaderných elektráren se týká našich téměř 140 poboček, které jsou rozmístěné po celé republice,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Eurovia CS Martin Borovka.

Standardem na trhu už nyní jsou dodávky takzvané zelené elektřiny. Tyto produkty garantují odběratelovi, že dodaná elektřina byla vyrobena výhradně z obnovitelných zdrojů – tedy ze solárních, větrných nebo vodních elektráren, případně díky využití energie z biomasy. Celý proces hlídá Operátor trhu s elektřinou, který poskytuje na zelenou elektřinu záruku původu. Dodávky zelené elektřiny nabízí mimo ČEZ například E.ON, innogy nebo společnost Nano Energies.

Cena těchto produktů bývá zpravidla vyšší než cena standardních tarifů, a to o cenu související s nákupem certifikátu, deklarujícího jednu vyrobenou megawatthodinu zelené elektřiny. Cena takzvaného zeleného certifikátu se aktuálně pohybuje kolem jednoho eura (25,8 koruny) za megawatthodinu. Někteří dodavatelé ale už lákají na to, že srovnali cenu takzvané zelené elektřiny se standardním odběrem.

Zelenou elektřinu ve vaší zásuvce samozřejmě nelze odlišit od té běžné. Fyzikálně prostě není možné zajistit, aby se do vaší domácnosti dostala jen a pouze ona správná zelená elektřina třeba ze solární elektrárny. Dodávka zelené elektřiny ke spotřebiteli se tedy zajišťuje na ekonomickém principu. Dodavatel dané množství elektřiny nakoupí u prověřených výrobců z obnovitelných zdrojů a stejné množství energie pak dodá koncovým spotřebitelům,“ popsal systém web Nazeleno.cz.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa