Doba čtení:2 m, 37 s
Chevron je jednou z rostoucího počtu velkých energetických společností, které začínají sázet na budoucnost vodíku.

Společnost Chevron je nejnovějším energetickým gigantem, který se rozhodl vstoupit do tohoto potenciálně masivně se rozvíjejícího odvětví. Firma poskytla podrobnosti o své investiční strategii v oblasti vodíku a uvedla, že plánuje investovat 2,5 miliardy dolarů do vývoje zařízení na výrobu zeleného a modrého vodíku.

Chevron loni na podzim představil svůj záměr urychlit své ambice v oblasti snižování emisí uhlíku. Ropný gigant uvedl, že na tuto strategii vynaloží do roku 2028 až 10 miliard dolarů, což je více než trojnásobek předchozího plánu. Společnost očekává, že tyto peníze rozdělí tak, že je investuje do obnovitelného plynu, obnovitelných paliv, jako je obnovitelná nafta a udržitelné letecké palivo, vodíku a zachycování uhlíku, napsal server fool.com.

Jirků: Vodík budeme muset dovážet, stejně jako zemní plyn

Proč vodík?

Vodík je univerzální a čistě spalující palivo, o kterém se mnozí domnívají, že by mohlo být klíčem k řešení některých překážek, s nimiž se potýká globální ekonomika v závodě o dekarbonizaci. Zelený vodík je bezemisní palivo vyráběné pomocí obnovitelné energie, která pohání elektrolyzér, jenž mění vodu na vodík a kyslík. Modrý vodík se vyrábí ze zemního plynu a díky technologii zachycování uhlíku může být bezemisní.

Mnozí se domnívají, že vodík by mohl nahradit zemní plyn jako palivo pro elektrárny a další průmyslové procesy. Energetický průmysl by mohl využít značnou část své stávající infrastruktury k přepravě a skladování vodíku, který by proudil do stávajících elektráren a vyráběl bezemisní elektřinu.

Je vodík spása, nebo jen další slepá ulička?

Společnost Chevron se chce podílet na rozmachu vodíkového průmyslu. Již se v něm začala angažovat. Loni na podzim získal Chevron majetkový podíl ve společném podniku ACES Delta, který vlastní projekt Advanced Clean Energy Storage Project. Ten bude vyrábět, skladovat a přepravovat ekologický vodík pro energetiku, dopravu a průmysl v západní části země. Chevron také investoval do společnosti Raven SR, která se zabývá obnovitelnými palivy a chce vybudovat závod na výrobu zeleného vodíku z odpadu.

Chevron je jednou z rostoucího počtu velkých energetických společností, které začínají sázet na budoucnost vodíku. Další ropný gigant BP nedávno získal 40,5% podíl v Asijském centru obnovitelných zdrojů energie. Tento projekt v hodnotě až 36 miliard dolarů by měl na ploše 2 500 čtverečních mil v západní Austrálii instalovat 26 gigawattů větrné a solární energie. Projekt by dodával obnovitelnou energii těžebním společnostem v oblasti a zároveň by již v roce 2027 vyráběl 1,6 milionu tun zeleného vodíku ročně. Tento projekt je součástí strategie společnosti BP, která chce v příštím desetiletí získat 10 % trhu s vodíkem.

Přední americká energetická společnost NextEra Energy považuje zelený vodík za klíč ke svému plánu Real Zero, jehož cílem je do roku 2045 eliminovat emise uhlíku ze svých provozů bez použití uhlíkových kompenzací. NextEra plánuje přestavět 16 GW svých stávajících elektráren na zemní plyn na zelený vodík. Společnost již zahájila pilotní projekt, v jehož rámci začne v jedné ze svých elektráren nahrazovat zemní plyn zeleným vodíkem. Cílem společnosti je stát se lídrem ve výrobě zeleného vodíku a pomoci tak vést dekarbonizaci americké ekonomiky.