Chorvatsko bude kompenzovat drahé energie

Podle chorvatského premiéra Plenkoviće se díky vládním opatřením v Chorvatsku ceny elektřiny zvýší maximálně o 9,6 procenta a ceny plynu maximálně o 20 procent. Bez těchto opatření by podle něj elektřina zdražila o 23 procent a plyn dokonce o 79 procent. Foto: wikipedia.org

Chorvatská vláda připravila balík opatření v hodnotě 4,8 miliardy kun (15,5 miliardy Kč), který má kompenzovat negativní dopady rostoucích cen energie na domácnosti i podniky. Oznámil to chorvatský premiér Andrej Plenković.

Premiér rovněž upozornil, že Chorvatsko zatím nezvyšovalo ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, ačkoliv v Evropské unii vloni zdražila elektřina o více než 30 procent a plyn dokonce o více než 70 procent.

Plenković uvedl, že díky vládním opatřením se v Chorvatsku ceny elektřiny zvýší maximálně o 9,6 procenta a ceny plynu maximálně o 20 procent. Bez těchto opatření by podle něj elektřina zdražila o 23 procent a plyn dokonce o 79 procent.

Pokrytecké banky dál financují uhlí a ropu

Vládní opatření zahrnují mimo jiné trvalé snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u plynu a tepelné energie na 13 z 25 procent. U plynu navíc sazba dočasně klesne až na pět procent, a to v období od začátku letošního dubna do konce března příštího roku.

Vláda se rozhodla rovněž snížit sazbu DPH u základních potravin, jako jsou čerstvé maso, ryby, vejce, ovoce a zelenina, a to ze 13 na pět procent. U části hygienického zboží pak DPH klesne na 13 z 25 procent, napsala agentura Reuters.

Dopady rostoucích cen energií na domácnosti je nucena řešit i vláda v České republice. Ta prosadila novelu, která pro letošek zvyšuje příspěvky na bydlení a rozšiřuje okruh jejich příjemců. Ministerstvo práce uvedlo, že peníze od státu by tak mohlo žádat 100 000 až 200 000 lidí.