Chraňme ovzduší bez populismu

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka Česko potřebuje stabilní dodávky elektřiny za konkurenceschopnou cenu. Foto: spcr.cz

Čeští průmyslníci se brání nápadům ekologických organizací a některých politiků na další zatížení výroby elektřiny z uhlí daněmi a restrikcemi.

Svaz průmyslu a dopravy (SP) poukázal na to, že domácí energetika a výroba už za stovky miliard snížily emise oxidu siřičitého i oxidu dusíků oproti roku 2000 o polovinu. Na další ekologizaci se podle něj musejí podílet všichni znečišťovatelé.

Čtěte také:
Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu
Kotle nechává kontrolovat jen polovina lidí

Svaz průmyslu žádá, aby diskuse o ochraně ovzduší byla vedena věcně, bez populistických požadavků a opřena o objektivní fakta. Reagoval tak na návrh pirátské poslankyně Dany Balcarové, který požaduje zrušení výjimek pro uhelné zdroje. To by ohrozilo značnou část tuzemského energetického mixu, uvedl denik.cz.

„Chceme, aby Česko bylo ekonomickým tygrem Evropy. K tomu jsou ale zapotřebí stabilní dodávky elektřiny za konkurenceschopnou cenu. S energetikou proto nelze hazardovat,“ upozornil prezident svazu Jaroslav Hanák.

Více než polovina domácí produkce elektřiny pochází z uhelných elektráren. „Státní energetická koncepce předpokládá postupný pokles výroby elektřiny z uhlí, v roce 2030 by však uhelné elektrárny měly stále zabezpečit více než třetinu tuzemské výroby elektřiny,“ upřesnil ředitel Sekce hospodářské politiky Bohuslav Čížek. Dodal, že další pokles v důsledku nepromyšleného zpřísnění legislativy by ohrozil národní energetickou bezpečnost.

Svaz průmyslu uvedl, že hlavním zdrojem prachových částic, jejichž vysoké koncentrace bývají důvodem pro vyhlašování smogových situací, jsou lokální vytápění domácností a doprava. Podle dat ČHMÚ se energetika na emisích prachu podílí pouze 6,5 procenty.

Kapitáni průmyslu také dementovali představy, že výjimky dostanou paušálně všechny zdroje. „Případné udělení výjimky pro velká spalovací zařízení rozhodně není automatické a musí proběhnout ve správním řízení za účasti veřejnosti,“ vysvětlil Čížek.

Evropská komise ve své loňské zprávě konstatovala, že emise znečišťujících látek se v České republice významně snížily: během let 1990 a 2014 došlo například u oxidů síry k poklesu o 93 procent, oxidy dusíku klesly o 77 procent. V období 2009–2015 tvořily náklady podniků do zlepšení kvality životního prostředí téměř 60 procent jejich celkových investic.

Zástupci průmyslu proto odmítají, aby byli označováni za hlavní pachatele znečištění. Případné zbytečné zvýšení nákladů na další ekologizaci sektoru by totiž podle Hanáka v konečném důsledku stejně nesli koncoví spotřebitelé.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje