Chvaletice budou mimo provoz několik týdnů

Dodávky tepla pro Trnávku a Chvaletice zajistí společnost Severní energetická z náhradních zdrojů. Foto: Severní energetická

Požár dopravníku v elektrárně Chvaletice způsobil škodu za 50 milionů korun a zřejmě na několik týdnů zastavil výrobu elektřiny. Dodávky tepla pro Trnávku a Chvaletice zajistí společnost Severní energetická z náhradních zdrojů.

Dobu odstávky na několik týdnů potvrdila i mluvčí skupiny Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová. Náklady spojené s obnovou zařízení a odhady ztrát tržeb zatím ještě s ohledem na probíhající vyšetřování nejsou známy.

Čtěte také:
Čistší vzduch za tři miliardy
Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Příčinu nehody vyšetřují hasiči, policisté, Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč a spolupracují s krizovým štábem podniku. Patrně šlo o technickou závadu, zatím to nevypadá na úmysl či nedbalost, uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová. Hasiči uvedli čtyři verze vzniku požáru, nedbalost, zadřené ložisko na pásovém dopravníku, samovznícení uhlí nebo závada na elektroinstalaci.

Požár pravděpodobně vypukl ve věži, kam míří 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím. Konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny, uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Elektrárna vyrábí hlavně elektřinu, kterou dodává do distribuční sítě. Elektřiny je v zemi dostatek. Minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice, pro jeho výrobu má elektrárna náhradní kotelnu.

Požár v elektrárně ve Chvaleticích nemá zásadní vliv na fungování přenosové soustavy jako celku, a to ani v souvislosti s tím, že jsou zároveň v odstávce i jaderné elektrárny. Je to samozřejmě chybějící výkon, který se však projevuje pouze na nižším exportu,” uvedla Barbora Peterová, mluvčí ČEPS, provozovatele energetické přenosové soustavy.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW. Vlastní ji společnost Severní energetická. Letos elektrárna odstavila dva bloky, které modernizuje a ekologizuje nákladem tří miliard korun. Po nehodě zastavila provoz i zbývajících dvou bloků.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo