Chvaletice po požáru obnovily provoz

chvaletice-seven_cz

Likvidace trosek a příprava náhradní dopravy paliva trvala bezmála šest týdnů. Foto: Severní energetická

Elektrárna ve Chvaleticích na Pardubicku po nedávném požáru zahájila provoz a dodávky elektřiny. Likvidace trosek a příprava náhradní dopravy paliva trvala bezmála šest týdnů.

Rozsáhlý požár 30. srpna poškodil dopravník uhlí a věž. „V tuto chvíli je zprovozněna náhradní zauhlovací cesta, aby výpadek dodávek elektřiny trval co nejkratší dobu. Obnovení požárem zasažené zauhlovací věže a mostu do původního stavu však bude trvat ještě několik měsíců,” uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. Vyšetřování příčin požáru pokračuje.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic spolkne další miliardy
Čistší vzduch díky miliardám

Požár zřejmě vypukl ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Podle Pavlase způsobil požár škodu nejméně 50 milionů korun.

Elektrárna zapojila do výroby i chladicí věž, kterou nedávno obsadili aktivisté z hnutí Greenpeace. Navrtali do ní díry, aby mohli vylézt nahoru. Protestní akce podle majitele způsobily škody za nejméně 600 000 korun.

Její (věže) stav prohlédli znalci a podle posudků je možné její opravu realizovat za chodu. Škody však jsou významné,” uvedl Pavlas.

Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Elektrárna aktuálně opravuje odstavené bloky 3 a 4, čímž sníží vypouštěné emise. Vedle oxidů síry a dusíku má být méně prachových částic a prašnosti při zauhlování. Společnost počítá v budoucnu i s modernizaci aktuálně zprovozněných prvních dvou bloků.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Zelená energie? Ďáblova alternativa