Horní zákon může připravit o práci přes 6000 lidí

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Horní zákon může připravit o práci přes 6000 lidí. Vyplývá to z analýzy Výzkumného Ústavu pro  hnědé uhlí (VUHU). Plán ministerstva financí, aby se těžební poplatek zvedl desetkrát, má do státní kasy přivést miliardu korun. Uvedla to Česká televize. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které změnu připravuje, tvrdí, že peníze bude brát uhlobaronům, ne zaměstnancům, nebo obcí. Jak to bude vypadat v praxi, ale jasné není. Novela má přitom platit už příští rok.

Novela horního zákona by výrazně ovlivnila chod i největšího zaměstnavatele na Sokolovsku. Společnost Sokolovská uhelná by místo nynějších 30 milionů musela odvádět zhruba 300 milionů korun ročně. To by mohlo znamenat i propouštění. Podle Ústavu pro výzkum hnědého uhlí by už během příštího roku o práci mohlo přijít přes 2000 lidí.

„Nemyslím si, že by to mělo dopad na zaměstnanost, je to o omezení zisku těch firem,“ řekl televizi ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Dodal, že ministerstvo má spočítáno několik variant, to ještě bude vyžadovat nějaké koaliční jednání.

Novela počítá i s novým rozdělením peněz. Teď jde 75 procent obcím, zbytek dostává stát. Poměr se má ale otočit ve prospěch státu a krajů až 92 procent. Karlovarský kraj peníze už dopředu odmítl. Teď jedná o společném návrhu se sousedním Ústeckým krajem.