Doba čtení:1 m, 29 s
Smog v Číně. Foto: Imagio.cz

Čína zakáže prodej a dovoz uhlí s vysokým obsahem síry a popela v pohybu. Chce tak podpořit čistší druhy paliva a zlepšit kvalitu ovzduší v zemi. Uhlí s obsahem popela vyšším než 40 procent a síry více než tři procenta je zakázáno prodávat a dovážet od 1. ledna 2015. Vyplývá to z nařízení, které na svých webových stránkách zveřejnila Národní rozvojová a reformní komise. Lignit s obsahem popela vyšším než 30 procent a síry více než 1,5 procenta je také zakázán. Další omezení se týká uhlí s chemickým složením, jako je rtuť a arsen.

V některých pobřežních a rozvinutých regionech, včetně Pekingu, Šanghaje a Kantonu, má být obsah popela nižší než 16 procent a u síry méně než jedno procento. Lignit, přepravovaný z přístavu na místo spotřeby, má mít mají výhřevnost vyšší než asi 3946 kilokalorií na kilogram, obsah síry pod jedno procento a popel méně než 20 procent.

Čína je největším světovým spotřebitelem uhlí, na kterém zároveň závisí 65 procent energie země. Říše Středu bude nově podporovat dovoz vyšší kvality dodávek poté co se smogová situace zhoršila v Šanghaji a Pekingu a vyvolala sociální nepokoje ve městě Mao-ming a Chang-čou.

Nařízení má hlavně podpořit používání čistšího uhlí. Bude mít vliv na nízkou kvalitu toku uhlí do Číny, jde o uhlí s nízkou výhřevností, zejména o uhlí z Indonésie a uhlí s obsahem arsenu z Austrálie, uvedl analytika Winston Han. Odhadl, že dovoz uhlí v Číně letos klesne až o 15 procent na méně než 300 milionů tun.

Čína požádala dovozce uhlí, včetně dodavatelů elektrické energie a horníků ke snížení dovozu uhlí 40 milionů tun od září do prosince. Dovoz uhlí tak může ve 4. čtvrtletí výrazně klesnout.