Čína: Největší nárůst energie z uhlí za 10 let

Loni celková spotřeba energie v Číně činila 5,24 miliardy tun standardního uhelného ekvivalentu, což bylo o 5,2 procenta více než v roce předchozím. Foto: Baidu.com

Čína v loňském roce zaznamenala největší nárůst celkové spotřeby energie a využití uhlí za posledních deset let, převážně díky tomu, že se ekonomika zotavila z dopadů pandemie nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Čína je největším spotřebitelem uhlí a emitentem skleníkových plynů na světě. Loni celková spotřeba energie činila 5,24 miliardy tun standardního uhelného ekvivalentu, což bylo o 5,2 procenta více než v roce předchozím. Podle záznamů agentury Reuters založených na oficiálních údajích bylo tempo růstu nejvyšší od roku 2011.

Statistický úřad rovněž uvedl, že celková spotřeba uhlí loni vzrostla o 4,6 procenta, což bylo rovněž nejvíce za deset let. Uhlí se na celkové spotřebě energie podílelo 56 procenty, což bylo o 0,9 procentního bodu méně než v předchozím roce.

Putinovo brutální poselství evropské energetice

Čínská vláda se zavázala omezit výstavbu v průmyslových odvětvích, která mají vysokou spotřebu energie. Vyzvala také podniky, aby šetřily energií a zvýšily účinnost, protože prudce rostoucí spotřeba fosilních paliv podkopává vládní plány na snížení emisí uhlíku.

Prezident Si Ťin-pching slíbil, že do roku 2030 dosáhne Čína v emisích oxidu uhličitého maxima a do roku 2060 bude uhlíkově neutrální. Nestanovil ale žádný strop celkové spotřeby energie ani celkové úrovně emisí uhlíku.